Vážená paní, vážený pane,

dovolte mi popřát Vám jménem celé České národní banky šťastný a úspěšný rok 2025.

V tomto roce uplyne 160 let od narození a zároveň i 100 let od úmrtí Josefa Grubera, českého národohospodáře, jenž se zaměřoval zejména na problematiku státní hospodářské a sociální politiky. I jeho myšlenky, k nimž se Česká národní banka hlásí, významně působily na rozvoj českého a československého hospodářského života. Věříme, že i v tomto novoročním pozdravu, jenž připomíná dílo další významné osobnosti českého ekonomického myšlení, naleznete tak jako my inspiraci pro svou práci.

Aleš Michl,
guvernér ČNB

Prof. JUDr. Josef Gruber

(3. 11. 1865 Luže – 3. 5. 1925 Praha)

Po studiu na Právnické fakultě c. k. české univerzity Karlo-Ferdinandovy v Praze působil v letech 1893-1907 v Obchodní a živnostenské komoře v Praze. Na konci 90. let 19. století se začal připravovat na akademickou kariéru, a v roce 1901 se habilitoval pro obor politické ekonomie na c. k. české univerzitě Karlo-Ferdinandově v Praze. Následně byl jmenován profesorem věd právních a státních nejprve na c. k. české vysoké škole technické v Praze (1907) a posléze politické ekonomie na c. k. české univerzitě Karlo-Ferdinandově v Praze (1909). V době svého působení v pražské Obchodní a živnostenské komoře se zapojil do organizační činnosti na poli národního hospodářství. Od roku 1895 až do své smrti redigoval tehdy nejvýznamnější české oborové periodikum, Obzor národohospodářský, a v letech 1900-1918 byl předsedou České společnosti národohospodářské a generálním jednatelem Národohospodářského ústavu při české akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění. Významně se zasloužil i o vznik Technického muzea království českého.

Po vzniku Československa se podílel na založení Státního úřadu statistického a Sociálního ústavu ČSR, jehož se stal předsedou. V letech 1920-1921 zastával post ministra sociální péče. Ve svém díle se Josef Gruber zaměřil na oblast státní hospodářské a sociální politiky. Díky své práci v Obchodní a živnostenské komoře v Praze se podrobně seznámil s potřebami českého průmyslového podnikání, jimž se následně věnoval ve své publikační činnosti. Jako stoupenec hospodářského liberalismu zastával názor, že stát a veřejné korporace se ve své praktické hospodářské politice mají soustředit na utváření institucionálně-právních podmínek hospodářského života. Zároveň ale odmítal liberalismus usilující o zisk bez ohledu na potřeby a blahobyt celé společnosti. Své vědecké poznatky publikoval především v Obzoru národohospodářském, v němž také pravidelně komentoval soudobé ekonomické dění, a posléze je vtělil do několika knih věnovaných průmyslové, zemědělské, obchodní a dopravní politice.

Významně se angažoval v osvětové činnosti široké veřejnosti, zejména pak v oblasti národního hospodářství. Ve své pedagogické činnosti navázal na prof. Albína Bráfa, jehož dílo ve spolupráci s prof. Cyrilem Horáčkem souborně vydal.

 

Josef Gruber

Josef Gruber v rytině akademického malíře Rudolfa Cigánika (*1961) z roku 2024,
vytvořené s použitím fotografie © archiv NADACE LANGHANS PRAHA.
Připravila Státní tiskárna cenin, státní podnik, v Praze.

Měnové poměry v době Josefa Grubera

Největší část svého profesního života se Gruber setkával s mincemi a bankovkami rakousko-uherské korunové měny, zavedené rakouským zákonem a uherským zákonným článkem z 2. srpna 1892 (z kilogramu ryzího zlata se razilo 3 280 korun po 100 haléřích). Poměr k dosavadní měně byl 1:2, tedy zlatý rakouské měny se rovnal dvěma korunám korunové měny. Zrušena byla až po rozpadu Rakouska-Uherska v jednotlivých nástupnických státech odlišně, v Československu oddělením československé měny od měny rakousko-uherské, tzv. měnovou odlukou, podle zákona z 25. února 1919 k 9. březnu 1919. Poslední její platidla však byla stažena až v roce 1928.

Koruna rakouské ražby a koruna uherské ražby s ročníkem 1892Koruna rakouské ražby a koruna uherské ražby s ročníkem 1892

Koruna rakouské ražby a koruna uherské ražby s ročníkem 1892. Stříbro 835/1000, průměr 23 mm, hmotnost 5 g. Na líci hlava Františka Josefa I. s vavřínovým věncem a stuhou, opis s panovnickými tituly, na rubu označení hodnoty, doplněné na rakouské ražbě rakouskou císařskou korunou mezi dvěma vavřínovými ratolestmi, na uherské ražbě uherskou královskou korunou ve věnci z dubových, vavřínových a obilných ratolestí se stuhou, hrany hladké s císařským mottem Viribus unitis resp. Bizalmam az ősi erényben. Autoři rakouské ražby Anton Scharff a Andreas Neudeck, ražba k. k. Haupt-Münzamt, Wien, autoři uherské ražby Josef Reisner a Carl Gerl, ražba Magyar királyi pénzverő hivatal Körmöczbánya (Kremnica).

Zavedení měny zlatého standardu (standardu zlaté devizy s prvky standardu zlaté mince) bylo důsledkem celoevropského odklonu od měnového stříbra ke zlatu. Mince rakouské ražby měly texty latinské a mince uherské ražby texty maďarské v odlišném výtvarném řešení, obě však měly stejné technické parametry a rovnocennou platnost v obou částech monarchie. Bankovky korunové měny byly vydávány až od roku 1900 s rakouskou a uherskou stranou v obdobném výtvarném řešení.

Bankovka Rakousko-uherské banky po 100 korunách korunové měny II. emise s datem 2. ledna 1910.
Bankovka Rakousko-uherské banky po 100 korunách korunové měny II. emise s datem 2. ledna 1910.

Bankovka Rakousko-uherské banky po 100 korunách korunové měny II. emise s datem 2. ledna 1910. Papír bez vodoznaku, rozměr 163×108 mm, měditisk a knihtisk. Na rakouské i uherské straně ve zdobném rámci poprsí ideální ženské postavy v kostkovaně vzorovaném oděvu držící květinový pletenec, texty, označení hodnoty německy, maďarsky a v osmi dalších zemských jazycích včetně češtiny. Návrh Koloman Moser, rytiny Ferdinand Schirnböck, tisk Österreichisch-ungarische Bank, Druckerei für Wertpapiere, Wien. Platnost od 22. srpna 1910 do 31. května 1915, výměna do 31. května 1921, v Československu jen do 9. března 1919. Jde o jednu z našich výtvarně nejhodnotnějších bankovek, která byla stažena z oběhu předčasně v důsledku výskytu nebezpečných padělků z padělatelské dílny Bedřicha Černého v Podhláskách u Mladé Boleslavi, které se vyskytovaly i v obvodu pražské filiálky. Její hodnota představovala téměř dvouměsíční mzdu kvalifikovaného dělníka nebo měsíční plat nižšího kancelářského úředníka, byly za ni asi 4 pánské obleky, 3 dámské kostýmy, 40 košil, 8 párů bot, přes 300 kg chleba, 40 kg masa nebo 600 půllitrů piva. V době jejího vydání procházelo Rakousko-Uhersko svou poslední konjunkturou, zlaté rezervy Rakousko-uherské banky přesáhly 410 tun a kryly kolem 65 % obíhajících bankovek.

PF 2025
Česká národní banka
Koncepce a texty: Jaroslav Moravec, Jakub Kunert
Pro Českou národní banku vyrobila grammage s.r.o.
Laskavá spolupráce: ČESKÉ DUKÁTY s.r.o., Martin Klim
Tištěná verze
Grafická úprava: Martin Srb
Produkce: Katarína Tvrdá
Tisk: TISKÁRNA IMPÉRIA s.r.o.
Elektronická verze
Video: Antonín Žovinec

© ČNB 2024 Ochrana osobních údajů Právní ujednání Prohlášení o přístupnost