PSM u příležitosti vstupu České republiky do schengenského prostoru
Podrobnější informace o podmínkách soutěže (pdf, 330 kB)
Technická příprava platidla - výsledky soutěže
Dnem 26. března 2008 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti vstupu České republiky do schengenského prostoru. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Stejně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1%.
Lícní strana dvousetkoruny je graficky rozdělena na dvě části, symbolizující bývalé rozdělení Evropy. Uprostřed mincovního pole je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Z levého a pravého okraje dvousetkoruny vycházejí stylizované cesty, které jsou uprostřed ukončeny. Název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a ročník ražby „2008“ je při horním okraji dvousetkoruny. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ a značka České mincovny jsou při spodním okraji dvousetkoruny. Na rubové straně dvousetkoruny jsou stylizované propojené cesty znázorňující volný pohyb osob v rámci schengenského prostoru a uprostřed nich logo „EVROPOU VOLNOU CESTOU“. Při levém, horním a pravém okraji dvousetkoruny je neuzavřený opis „VSTUP DO SCHENGENSKÉHO PROSTORU“ a při spodním okraji dvousetkoruny je datum „21.12.2007“. Autorem návrhu dvousetkoruny je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Jeho iniciály tvořené spojenými písmeny „FZ“ jsou umístěny při pravém okraji dvousetkoruny.
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu bílé barvy s modrým mramorováním. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.
Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem a v omezené míře i na svých mimopražských pobočkách.
Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 25.3.2008