Pamětní stříbrná mince Zavedení jednotné evropské měny euro jako oběživa
Příprava návrhů platidla - soutěžní podmínky
Technická příprava platidla - výsledky soutěže.
Česká národní banka vydává dne 5. prosince 2001 do oběhu pamětní stříbrnou 200 Kč minci k zavedení jednotné evropské měny euro jako oběživa.
Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, které se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *".
Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,35 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.
Na lícní straně je umístěna umělecká kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku ČR umístěných ve čtvrcené obdélníkové ploše. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a označení nominální hodnoty "200 Kč" jsou v opisu při okrajích mince. Písmena a číslice opisu mají nestejnou velikost, vzájemně se prolínají a částečně zasahují do kompozice heraldických zvířat. Ústředním motivem rubové strany je ve střední části mincovního pole vyobrazení lícní strany pražského groše - symbolického předchůdce eura ve středověké Evropě. V opisu při okrajích mince je logotyp eura a text "JEDNOTNÁ EVROPSKÁ MĚNA 1.1.2002". Písmena a číslice mají podobně jako na lícní straně nestejnou velikost, z větší části se prolínají a místy zasahují do hlavního obrazce. Jednotlivá slova textu oddělují tečky. Mezi slovy "EVROPSKÁ" a "MĚNA" nahrazuje tečku obdélníkova ploška s iniciálami autora návrhu mince, pana Josefa Šafaříka.
Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně pod kompozicí heraldických zvířat mezi prvním a druhým slovem názvu státu.
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu modré barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.
Prodej stříbrných pamětních mincí Česká národní banka fyzickým osobám nezajišťuje přímo, ale prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.
Zpracovala: sekce peněžní, 22.11.2001