Zlatá mince - románský sloh - rotunda ve Znojmě
Příprava návrhů platidla - soutěžní podmínky
Užší soutěž
Technická příprava platidla - výsledky soutěže
Česká národní banka vydává dne 21. března 2001 do oběhu zlatou 2000 Kč minci.
Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky. Obě mince se od sebe liší hlavně v povrchové úpravě. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Dále se u obou kvalit liší hrana mince. U běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká.
Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 6,22 g, průměr 20 mm a síla 1,40 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky: v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,062 g a v ryzosti zlata nahoru 0,01 %.
Na lícní straně je umístěna umělecká kompozice heraldických zvířat jednotlivých zemských znaků. Pod českým lvem je umístěn současný znak Znojma. Název státu " ČESKÁ REPUBLIKA " a označení nominální hodnoty "2000 Kč" je umístěno ve třech řádcích pod kompozicí heraldických zvířat. Při obvodu mince v opisu je umístěn text "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY" Ústřední obraz rubové strany představuje Přemysla Oráče s volky na pozadí rotundy. Obraz Přemysla Oráče byl inspirován freskou zobrazující legendu o uvedení Přemysla Oráče na knížecí stolec kněžnou Libuší. V neuzavřeném opisu zleva doprava je text "ZNOJMO - ROTUNDA" a "ROMÁNSKÝ SLOH". Uprostřed textu je umístěno písmeno "H", což je iniciála autora návrhu, akademického sochaře Jiřího Harcuby. Ročník ražby "2001" je uveden pod volky. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka je umístěna na lícní straně mince uprostřed pod označením měny "Kč".
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu. Barva karty je červená. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je vydána společná karta.
Prodej stříbrných pamětních mincí Česká národní banka fyzickým osobám nezajišťuje přímo, ale prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.
Zpracovala: sekce peněžní, 16.3.2001