Zlatá mince - současnost - Tančící dům v Praze
Příprava návrhů platidla - podmínky soutěže
Technická příprava platidla - vyhodnocení soutěže
Česká národní banka vydává dne 20. září 2005 do oběhu poslední zlatou 2000 Kč minci z cyklu Deset století architektury - Současnost - dům v Praze. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby, která se liší povrchovou úpravou a hranou. Klasické běžné provedení má stejný lesk mincovního pole i reliéfu a vroubkovanou hranu. Mince ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele má mincovní pole leštěné do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana mince ve zvláštním provedení je hladká. Mince v běžném i špičkovém provedení jsou raženy ze zlata o ryzosti 999.9. Hmotnost mincí je 6,22 g, průměr je 20 mm a síla 1,55 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahoru 0,01 %.
Na lícní straně mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky s českým lvem uprostřed. Při spodním okraji mince je opis "ČESKÁ REPUBLIKA", nad ním dvouřádkový nápis s nominální hodnotou mince "2000 Kč" a při levém, horním a pravém okraji opis "DESET STOLETÍ ARCHITEKTURY". Heraldická zvířata i texty jsou umístěny na pozadí kosočtverečné sítě, která připomíná prosklenou nárožní věž Tančícího domu, a s níž se zvířata i písmo částečně prolínají. Na rubové straně mince je vyobrazen Tančící dům z podhledu, který se částečně prolíná s písmeny neuzavřeného opisu "současnost - tančící dům v praze" a s číslicemi ročníku ražby "2005" při spodním okraji. V pravé spodní části mince jsou umístěny stylizované iniciály autora výtvarného návrhu, akademického sochaře Vladimíra Oppla.
Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu červené barvy. Mince je vyobrazena zlatě s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.
Prodej pamětních mincí Česká národní banka fyzickým osobám nezajišťuje přímo, ale prostřednictvím subjektů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.
Zpracovala: sekce peněžní a platebního styku, 16. 09. 2005