ZM Renesanční most ve Stříbře
Příprava návrhů platidla – soutěžní podmínky (1,3 MB)
Technická příprava platidla – výsledky soutěže
V prvním pololetí roku 2011 začala Česká národní banka vydávat nový cyklus zlatých mincí. Jeho tematikou jsou mosty České republiky. Druhá mince z této řady bude vydána 11. října 2011. Je na ní vyobrazen renesanční most přes řeku Mži ve Stříbře, pocházející z 16. století, který má dominantní mostní věž.
Výtvarný návrh mince byl vybrán v neomezené anonymní soutěži, jíž se zúčastnilo 21 autorů, kteří zaslali celkem 28 sádrových modelů. Předložené návrhy hodnotila Komise pro posuzování návrhů na české peníze, odborným poradcem byl Mgr. Miroslav Nenutil, starosta města Stříbra. První cenu a doporučení k realizaci v soutěži obdržel návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů. Druhé místo udělila komise návrhu akad. sochaře Jiřího Harcuby, třetí místo obsadil návrh MgA. Martina Daška. Bankovní rada ČNB podpořila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů, který tak zopakoval vítězství ze soutěže na předchozí minci Gotický most v Písku.
Česká Mincovna razila mince ze zlata o ryzosti 999.9 ve dvojím provedení, kvalita běžná (standard) a špičková (proof) se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 28 mm, hmotnost 15,55 g a síla 1,9 mm.
Na lícní straně mince je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku a znak města Stříbra v renesanční podobě z mostní věže. Pozadí vyplňuje sgrafitová výzdoba mostní brány. Ve štítku nad znakem je název státu, označení nominální hodnoty mince a název cyklu „MOSTY“. Značka České mincovny je při dolním okraji mince. Na rubové straně mince je celkový pohled na most s charakteristickou věží a historická podoba sousoší sv. Jana Nepomuckého. V opisu je název mostu, ročník ražby a iniciály ZF autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů.
Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.
Prodej pamětních mincí Česká národní banka uskutečňuje prostřednictvím smluvních partnerů oprávněných obchodovat s numismatickým materiálem.