Diskusní fórum ČNB v Pardubicích
Hospodářský vývoj, měnová politika, digitální měny a kryptoaktiva. To byla témata pro guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla, viceguvernérku Evu Zamrazilovou, člena bankovní rady Jana Procházku a další účastníky Diskusního fóra v Pardubicích. ČNB ho uspořádala 23. dubna na Univerzitě Pardubice ve spolupráci s Fakultou ekonomicko-správní (FES).
Představitelé ČNB se na každoročních Diskusních fórech setkávají se studenty, ekonomy, zástupci podnikatelské sféry a dalšími hosty a otevřeně diskutují o aktuálních ekonomických tématech. Na Diskusním fóru v Pardubicích se nejprve hovořilo o měnové politice ČNB, hospodářském vývoji a také o inflaci, která letos v únoru a březnu dosáhla dvouprocentního cíle ČNB.
„Obnovili jsme cenovou stabilitu, což je náš zákonný mandát. Při jmenování guvernérem jsem řekl, že do dvou let doručíme nízkou inflaci, a tak se i stalo. Slovo šéfa instituce musí mít kredit a musí být splněno,“ uvedl ve svém úvodním projevu guvernér ČNB Aleš Michl.
Děkan FES Jan Stejskal uvítal rozhodnutí ČNB uspořádat další Diskusní fórum právě na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. „Na této akci se totiž mohli vysokoškolští, ale i středoškolští studenti, různí odborníci z praxe a naši akademici společně setkat, diskutovat důležitá témata a vzájemně si vyměňovat názory. Přibližujeme tak společně teorii a praxi a zároveň využíváme akademickou půdu k odborné diskusi, která je v dnešní době tak potřebná,“ uvedl.
Na Diskusním fóru vystoupila i viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. V úvodu bloku věnovaného hospodářskému vývoji a měnové politice upozornila na proinflační rizika, která vidí bankovní rada při rozhodování o nastavení měnové politiky. „Vyšší růst cen služeb by mohl signalizovat nedohašené riziko inflace. Proto budeme velmi opatrní a budeme udržovat vyšší sazby po delší dobu,“ vysvětlila.
V následující panelové diskusi spolu s Evou Zamrazilovou debatovali také vedoucí Ústavu ekonomických věd Jan Černohorský a generální ředitel a předseda představenstva RCD Radiokomunikace a.s. Tomáš Ditrt. Panelisté s publikem diskutovali mimo jiné o návratu českého hospodářství na předcovidovou úroveň, nadměrné byrokracii brzdící podnikatelskou sféru nebo dosažení dvouprocentního inflačního cíle.
Řada otázek a odpovědí padala také v bloku o digitálních měnách a kryptoaktivech, kterého se zúčastnili člen bankovní rady Jan Procházka, prorektor Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek a student FES David Žáček.
Jan Procházka připomněl, že světy centrálního bankovnictví a kryptoaktiv čeká společná budoucnost, v níž bude mít ČNB roli regulátora trhu. „V rámci MiCA bude regulace fungovat obdobně jako u akcií, jen místo prospektu bude tzv. bílá kniha, která bude popisovat byznys. Zároveň zde jsou například i striktní lhůty pro proces licencování. Pokud má nějaká technologie něco společného s investováním, měla by pro ni platit stejná pravidla jako pro jiné investiční nástroje,“ řekl.
Diskusní fórum moderovala Terezie Tománková. Studenti a posluchači se mohli zapojit do debaty a pokládat dotazy přímo vystupujícím či prostřednictvím aplikace Slido. Celý videozáznam akce je dostupný na webu ČNB, fotogalerie na Flickru ČNB.
Petra Vlčková
mluvčí ČNB