ČNB vydává pamětní bankovku s portrétem Karla Engliše

Česká národní banka dnes vydává pamětní bankovku, která připomíná budování československé měny a nese portrét jedné z nejvýraznějších osobností první republiky – Karla Engliše. Tato bankovka v nominální hodnotě 100 Kč je teprve druhou pamětní bankovkou v historii ČNB a zároveň první, která je opatřena hologramem.

„Osobně považuji Karla Engliše za největšího národohospodáře československých a českých dějin. Věřím, že rozhodnutí zobrazit právě Karla Engliše na druhé pamětní bankovce v historii ČNB přispěje k veřejnému docenění jeho osobnosti i jeho odkazu,“ uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok. „Engliš byl průkopníkem teorie cenové stability, která se stala od vzniku samostatné československé koruny určitou protiváhou deflační politiky v podobě zhodnocování koruny. Jeho vizí byla stabilní měna, která je vždy pouze nástrojem, přičemž hlavní je výroba a její konkurenceschopnost. Ačkoli se nyní ocitáme v období zvýšené inflace, ČNB dbá – a jsem přesvědčen, že vždy dbát bude –  o to, aby tato epizoda co nejdříve odezněla a Englišův koncept cenové stability byl v praxi uplatňován i nadále,“ dodal guvernér.

Umělecký návrh podoby pamětní bankovky je dílem akademické malířky Evy Haškové. Na lícní straně bankovky je vyobrazen portrét Karla Engliše a je zde také unikátní hologram s motivem Řádu Tomáše Garrigue Masaryka. Ústředním obrazovým motivem rubové strany je dvojice Gigantů z průčelí budovy Clam-Gallasova paláce v Praze, někdejšího sídla Ministerstva financí republiky Československé.

Pamětní bankovku vytiskla Státní tiskárna cenin. Na lícní i rubové straně je řada tradičních ochranných prvků českých bankovek, mezi něž patří například vodoznak, ochranný proužek, skrytý obrazec, mikrotext nebo soutisková značka, která při průhledu tvoří Englišovy iniciály KE.

Video zobrazující jednotlivé ochranné a speciální prvky bankovky

Česká národní banka emituje 20 tisíc kusů těchto pamětních bankovek. Nominální hodnota 100 Kč není totožná s prodejní cenou bankovky. Bankovku s K. Englišem lze zakoupit výhradně u vybraných smluvních partnerů. Samotná ČNB numizmatický materiál veřejnosti neprodává.

Karel Engliš byl ekonom, politik a pedagog. Narodil se 17. srpna 1880 v Hrabyni. V období Rakousko-Uherska byl zemským poslancem a poslaneckou funkci zastával i po vzniku samostatného Československa. V období dvacátých let 20. století byl pro svou odbornost opakovaně povoláván do funkce ministra financí a ve třicátých letech se stal guvernérem Národní banky Československé, předchůdkyně ČNB. Byl u zrodu Masarykovy univerzity v Brně a stal se jejím prvním rektorem. Karel Engliš byl dvakrát ženatý a měl tři děti. Zemřel 15. června 1961.

Stokoruna věnovaná Karlu Englišovi je vydávána dva roky po první pamětní bankovce, kterou byla stokoruna s portrétem Aloise Rašína. V pořadí třetí pamětní bankovku vydá Česká národní banka k 100. výročí založení Národní banky Československé, které připadá na rok 2026. Osobností na jejím motivu bude další z významných postav v historii budování československé měny – první guvernér Národní banky Československé Vilém Pospíšil.

Markéta Fišerová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB


Informace o pozadí přípravy pamětní bankovky ve videu „Krátce z ČNB“