ČNB vydává pamětní minci k výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři
Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k příležitosti oslav 200 let od zahájení výuky na Pražské konzervatoři. Tato první mince z nového emisního plánu na období 2011–2015 má nominální hodnotu 200 Kč. Prodávat se bude od 30. března 2011.
Pamětní stříbrná mince připomíná 200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři. První školní rok tam začal 24. dubna 1811. „Emise stříbrné dvousetkoruny bude připomínat dlouholetý přínos Pražské konzervatoře ke vzdělávání a rozvoji hudební kultury v českých zemích,“ uvedl člen bankovní rady a vrchní ředitel ČNB Pavel Řežábek.
Mince bude vyražena ve dvojím provedení. V běžné kvalitě bude vyrobeno 7 800 kusů, náklad ve špičkové kvalitě počítá s 11 500 kusy.
Nejnovější pamětní dvousetkoruna má na líci vyobrazeny tři hudební nástroje, které jsou předmětem výuky na Pražské konzervatoři – lesní roh, hoboj a violoncello. Motivem rubové strany je kompozice dalších hudebních nástrojů – fagotu, hoboje a kontrabasu. Autorem grafického ztvárnění je MgA. Martin Dašek.
Pražská konzervatoř byla založena 25. dubna 1808 prohlášením českých šlechticů sdružených ve Společnosti pro zvelebení hudby v Čechách. Tento dokument, v němž se signatáři zavázali financovat vzdělávání profesionálních hudebníků, je považován za zakládací listinu instituce. Ačkoli první školní rok mohl kvůli probíhajícím Napoleonským válkám začít až v roce 1811, je Pražská konzervatoř nejstarší školou svého druhu ve střední Evropě.
Marek Petruš
Ředitel komunikace a mluvčí ČNB