Hradec Králové na zlaté minci ČNB
Česká národní banka vydává zlatou minci s významnými architektonickými památkami městské památkové rezervace Hradec Králové. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji od úterý 3. října 2023.
Pětitisícikoruna je součástí cyklu Městské památkové rezervace. „Na novou zlatou minci se vešel jen malý výběr z významných staveb, které můžeme vidět v Hradci Králové. Svůj otisk zanechala v tomto východočeském městě řada našich skvělých architektů. Právem má své místo jak v učebnicích architektury, tak mezi zlatými mincemi ČNB,“ uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.
Na lícní straně zlaté pětitisícikoruny je vyobrazen interiér empírového schodiště Bono Publico. Do něj autorka, medailérka Veronika Prokopová, zakomponovala heraldická zvířata z velkého státního znaku. Na rubové straně mince je koláž významných architektonických památek městské památkové rezervace Hradec Králové. V popředí jsou gotické středověké městské hradby se schodištěm Bono Publico, nad hradbami jsou zleva dům U Špuláků, kostel sv. Ducha a budova radnice, nad kterou je renesanční Bílá věž. Před radnicí se dále nachází barokní Mariánský sloup.
ČNB vydává 15 tisíc kusů těchto mincí ze zlata o ryzosti 999,9. Z nich 5 300 je v běžném (standard) a 9 700 ve špičkovém (proof) provedení, která se od sebe liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.
Nominální hodnota mince 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje.
Pětitisícikoruna s motivy Hradce Králové je šestou a letos poslední mincí z desetidílného cyklu Městské památkové rezervace. V roce 2024 se na zlatých mincích představí Olomouc a Moravská Třebová. Do ukončení tohoto emisního období (2021–2025) získají svoji minci ještě Štramberk a Tábor.
Městská památková rezervace Hradec Králové
Městská památková rezervace Hradec Králové se rozprostírá na návrší v blízkosti soutoku řek Labe a Orlice. Historické centrum tohoto východočeského města je tvořeno prostorem okolo Velkého a Malého náměstí s řadou staveb, jejichž historie sahá až do středověku. K nejvýznamnějším se řadí gotický katedrální kostel sv. Ducha, Bílá věž, kaple sv. Klimenta, jejíž autorství je připisováno Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi, klasicistní historická radnice č. p. 1 či Mariánský sloup. Pěší propojení centra města a řeky Orlice na jižní straně městské rezervace umožňuje schodiště Bono Publico. Moderní architekturu z 1. poloviny 20. století umístěnou mimo historické centrum pak reprezentuje souběžné funkcionalistické schodiště postavené Josefem Gočárem.
Petra Krmelová
ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČNB