Působnost ČNB podle nařízení o trzích kryptoaktiv (MiCA)
ČNB by se na základě návrhu zákona o implementaci předpisů EU v oblasti digitalizace finančního trhu měla stát příslušným orgánem podle nařízení EU o trzích kryptoaktiv (MiCA). Žádosti a oznámení je připravena přijímat poté, co bude dokončen legislativní proces a příslušný zákon nabude účinnost.
Česká národní banka (ČNB) by měla být orgánem odpovědným za plnění funkcí a úkolů stanovených v nařízení MiCA[1] v České republice, a to na základě § 9 návrhu zákona o implementaci předpisů Evropské unie v oblasti digitalizace finančního trhu (zákon o digitalizaci finančního trhu), který v současnosti projednává Parlament České republiky. Dne 6. prosince 2024 jej schválila Poslanecká sněmovna,[2] 30. prosince 2024 byl návrh postoupen Senátu[3]. Zákon by měl nabýt účinnost dnem následujícím po dni jeho vyhlášení.
Do nabytí účinnosti zákona o digitalizaci finančního trhu není ČNB věcně příslušným správním orgánem k vyřízení žádostí a oznámení podle nařízení MiCA.
Po účinnosti zákona o digitalizaci finančního trhu je ČNB připravena přijímat:
- oznámení bílé knihy kryptoaktiva jiného než tokenu vázaného na aktiva (dále jen „ART“) nebo elektronického peněžního tokenu (dále jen „EMT“),
- žádosti o povolení vydavatele ART, který není bankou, a žádosti o schválení bílé knihy vydavatele ART, který je bankou,
- oznámení záměru vydavatele EMT veřejně nabízet EMT nebo usilovat o jeho přijetí k obchodování a oznámení bílé knihy vydavatele EMT
- žádosti o povolení k činnosti poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (dále jen „CASP“) a oznámení subjektů, které již mají povolení od ČNB[4], o poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy.
Ten, kdo byl přede dnem 30. prosince 2024 oprávněn poskytovat služby související s kryptoaktivy na základě živnostenského oprávnění (živnost ohlašovací volná s předmětem podnikání č. 81 podle přílohy č. 4 živnostenského zákona[5] „poskytování služeb souvisejících s virtuálním aktivem“) a podá žádost o udělení povolení k činnosti CASP podle čl. 63 nařízení MiCA do 31. července 2025, bude moci tuto činnost nadále vykonávat na základě tohoto oprávnění do dne nabytí právní moci rozhodnutí o této žádosti, nejdéle však do 1. července 2026.[6]/
[1] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1114 ze dne 31. května 2023 o trzích kryptoaktiv a o změně nařízení (EU) č. 1093/2010 a (EU) č. 1095/2010 a směrnic 2013/36/EU a (EU) 2019/1937 (MiCA) nabylo v plném rozsahu účinnost 30. prosince 2024.
[2] https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=692
[3] https://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/historie?cid=pssenat_historie.pHistorieTisku.list&forEach.action=detail&forEach.value=s5374.
[4] Úvěrová instituce, centrální depozitář cenných papírů, obchodník s cennými papíry, instituce elektronických peněz, investiční společnost nebo provozovatel regulovaného trhu.
[5] Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů.
[6] Čl. 143 odst. 3 nařízení MiCA a § 26 návrhu zákona o digitalizaci finančního trhu.