Varování před podvodnými investičními platformami

Česká národní banka varuje před rostoucím počtem podvodných investičních nabídek, které se zaměřují na zájemce o investice do různých finančních produktů. Schéma podvodu je obvykle podobné.

Manipulace a získání důvěry

Podvodníci kontaktují potenciálního investora jménem neexistující společnosti, nebo zneužijí název reálného subjektu. Osloví zájemce s velice výhodnou nabídkou, jejímž cílem je vzbudit důvěru.

Aby působili důvěryhodně, často používají zfalšované dokumenty, například zfalšovaná rozhodnutí ČNB nebo pojistné smlouvy, které údajně „ochrání“ vložené peníze. Poté vyzývají ke složení relativně nízkého „vstupního“ nebo „jednorázového“ poplatku, jako cíl platby přitom vyberou transparentní účet vedený některou z českých bank.

Pozor na osobní údaje

Po zaplacení poplatku podvodníci osloví zájemce o investici s další nabídkou k navýšení investice (tentokrát na jiný účet), nebo s nabídkou pomoci při investování. Nabízená pomoc přitom může probíhat vzdálenou formou, prostřednictvím nebezpečného sdílení obrazovky (pomocí programů AnyDesk nebo TeamViewer). Tímto způsobem podvodníci získají přístup k celému obsahu počítače či mobilního telefonu a případně i k osobním údajům, jako jsou přihlašovací údaje k bankovním účtům nebo investičním platformám. Díky nim mohou volně nakládat s financemi podvedeného či jeho jménem zadávat pokyny.

Stupňující se nátlak

V případě, že zájemce o investici např. nechce ve spolupráci pokračovat, často mu podvodně jednající osoby vyhrožují např. fiktivním vyšetřováním ze strany dohledových autorit nebo Europolu. Cílem je přinutit jej k zaslání dalších financí, které už obvykle není možné získat zpět.

Pokud vás někdo osloví s podobnou nabídkou, nebo pokud jste již peníze do podobného schématu vložili, Česká národní banka doporučuje okamžitě kontaktovat Policii ČR.