Česká národní banka upozorňuje retailové investory na některá pravidla a obecné zásady v souvislosti s náklady a poplatky, které se vztahují k nákupu či držení investičních produktů. Současně varuje před riziky a potenciálními nevýhodami spojenými s předplacenými poplatky u investičních produktů, včetně těch nově nabízených v rámci dlouhodobého investičního produktu (tzv. DIP).
Informování o nákladech a poplatcích
Poskytovatelé investičních služeb – typicky banky a obchodníci s cennými papíry – mají zákonnou povinnost poskytovat svým zákazníkům úplné a přesné informace o veškerých nákladech a poplatcích souvisejících s investičními produkty. Při nákupu či držení investičních produktů (např. investiční fondy, dluhopisy, akcie, ETF, nově i v rámci DIP) se můžete setkat s celou řadou různých poplatků, z nichž některé jsou hrazeny typicky jednorázově, jiné naopak průběžně (pravidelně). Nejčastěji jde o následující poplatky:
- Vstupní a výstupní poplatky: Jednorázové poplatky, které jsou účtovány při nákupu nebo prodeji investičního produktu (typicky u investičních fondů).
- Poplatky za převod: Jednorázové poplatky za převod investic z jednoho účtu nebo poskytovatele na jiný účet nebo k jinému poskytovateli.
- Transakční poplatky: Poplatky za obchodování, které jsou účtovány v souvislosti s provedením jednotlivých pokynů k nákupu a prodeji cenných papírů.
- Poplatky za měnové konverze: Poplatky spojené s konverzí měn při nákupu nebo prodeji investic v cizí měně.
- Průběžné poplatky: Pravidelné poplatky, které jsou účtovány za správu investice, jako jsou poplatky za správu fondu, poplatky za úschovu cenných papírů atd.
- Výkonnostní poplatky: Druh průběžných poplatků, jejichž výše se odvozuje od výkonu investice, které jsou zpravidla účtovány při dosažení určitého výnosu (často spojené s překonáním určitého benchmarku).
- Poplatky za vedení účtu: Pravidelné poplatky za vedení obchodního účtu.
- Poplatky za finanční poradenství: Poplatky za služby finančního poradce, které mohou být účtovány jako pevná částka nebo procento z objemu aktiv, kterých se poradenství týká.
- Poplatky za správu portfolia: Pravidelné poplatky představující odměnu investičního manažera za obhospodařování fondu nebo individuálního portfolia. Jsou obvykle stanoveny procentním podílem z průměrného ročního objemu investice a jsou z hodnoty fondu nebo portfolia průběžně strhávány po celou dobu jejího trvání.
U konkrétních investičních produktů se nemusí vždy uplatnit všechny uvedené poplatky. Současně nelze vyloučit, že s konkrétní investicí mohou být spojeny i některé další poplatky.
Obecně je nastavení struktury i výše poplatků věcí každého poskytovatele investičních služeb. Investor však musí mít možnost seznámit se informacemi o nákladech a souvisejících poplatcích v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy o investičním produktu. To platí i před každou významnou změnou poplatků.
Před uzavřením smlouvy o investičním produktu věnujte náležitou pozornost nákladům a poplatkům, které jsou se zamýšlenou konkrétní investicí spojeny, a zvažte, zda na trhu neexistují výhodnější varianty.
Rizika a nevýhody spojené s předplacenými poplatky
V některých případech mohou být poplatky předpláceny (např. u pravidelných investic do podílových fondů). Tyto předem účtované poplatky mohou výrazně ovlivnit celkovou návratnost Vaší investice. Je proto důležité pečlivě zvážit a pochopit jejich dopad na Vaši investici. Mezi rizika a nevýhody spojené s předplacenými poplatky patří zejména:
- Zkrácení doby pro zhodnocení investovaných prostředků: Při předplacení poplatků je částka prvních investic zpravidla snížena o stanovenou splátku předplaceného poplatku, přičemž v některých scénářích se může jednat až o 100 % z investované částky. V takovém případě reálně začnete investovat až po celkovém uhrazení poplatků, čímž dochází ke zkrácení doby, po kterou se Vaše prostředky mohou zhodnocovat.
- Riziko ztráty při nedodržení předpokládané doby investování: Předplacené poplatky mohou zejména v prvních letech investice významně snížit, popř. zcela eliminovat, hodnotu investice, a při předčasném ukončení investice může investor realizovat ztrátu, popř. výrazně nižší zhodnocení, než očekával.
- Omezená flexibilita: Předplacené poplatky mohou omezit schopnost investora měnit investiční strategii nebo poskytovatele služeb.
- Riziko platební neschopnosti poskytovatele: V případě úpadku poskytovatele investičních služeb může být obtížné získat za předplacené poplatky protihodnotu.
- Nedostatek motivace pro poskytovatele: Poskytovatel, který obdrží velkou částku předem, může mít menší motivaci k dosažení dobrých výsledků, resp. k dlouhodobé péči o zákazníka.
Obecně platí, že pokud je poplatek hrazen předem – „předplacen“ – bývá celkový výnos dlouhodobého pravidelného investování nižší, než pokud je stejně vysoký poplatek rozdělen a hrazen postupně. I pokud je předplacený poplatek v souhrnu nižší než průběžný, nemusí tato sleva kompenzovat snížení celkového výnosu Vaší investice. To může být významné zejména u dlouhodobých investic, jako je DIP.
Doporučení České národní banky
- Před podpisem jakékoliv smlouvy si pečlivě přečtěte informace o poplatcích a nákladech spojených s investicí.
- Mějte na paměti, že náklady a poplatky související s investičním produktem mohou významně ovlivnit čistý reálný výnos Vaší investice.
- Zvažte výši nákladů a poplatků v souvislosti se zamýšlenou investicí a porovnejte si, zda nejsou k dispozici výhodnější alternativy.
- Zvažte alternativy k předplaceným poplatkům. Vyhodnoťte, zda by nebylo výhodnější platit průběžné poplatky.
- Nabízí-li se více variant úhrady poplatku, požádejte poskytovatele investičních služeb o srovnání jejich dopadu na vývoj hodnoty investice.
Tato doporučení jsou relevantní u všech investic, ale zejména v případě investic dlouhodobých, například ve formě dlouhodobého investičního produktu (DIP).