Záznam z jednání bankovní rady o otázkách finanční stability ČNB dne 12. září 2024

Přítomni: Aleš Michl, Eva Zamrazilová, Jan Frait, Karina Kubelková, Tomáš Holub, Jan Kubíček, Jan Procházka

Nastavení sazby proticyklické kapitálové rezervy (CCyB)

Jednání bankovní rady bylo zahájeno prezentací sekce finanční stability k nastavení sazby. Indikátor finančního cyklu signalizuje počátek růstové fáze finančního cyklu, jeho úroveň však zůstává nízká. Dosavadní nárůst indikátoru byl tažen převážně zvyšujícím se objemem nových úvěrů domácnostem. Za předpokladu naplňování letní prognózy ČNB sekce očekává pokračování růstu indikátoru i v nejbližších čtvrtletích. V bilancích bank doznívá postupné snižování dříve přijatých cyklických rizik zejména v důsledku splácení úvěrů v prostředí růstu nominálních příjmů a dosud relativně příznivých výhledů dalšího vývoje ekonomiky. To se projevilo v poklesu odhadu sazby rezervy potřebné ke krytí neočekávaných úvěrových ztrát a potenciálního nárůstu rizikových vah úvěrových expozic na hodnotu 1,26 %. Na základě vyhodnocení aktuální pozice ekonomiky ve finančním cyklu a odhadu jejího vývoje na horizontu dvou let doporučila sekce finanční stability zachování sazby na úrovni 1,25 %.

Členové bankovní rady se shodli, že finanční cyklus se nachází na počátku růstové fáze. Nedochází k významné materializaci úvěrových ztrát a obnovení aktivity na úvěrovém trhu je v této fázi pozvolné. Stávající úroveň sazby tak odpovídá pozici ekonomiky ve finančním cyklu a aktuální projekci jejího vývoje.

J. Frait souhlasil s analýzou pozice ekonomiky ve finančním cyklu i návrhem zachování sazby 1,25 %. Uvedl, že projekce pohybu směrem vzhůru ve finančním cyklu odráží do určité míry letní prognózu ČNB, která se v aktuálním světle ukazuje jako spíše optimistická. Dle jeho názoru je pravděpodobné, že trend úvěrové dynamiky v ČR i v některých dalších zemích EU zůstane utlumený. T. Holub podpořil zachování sazby 1,25 % zejména z důvodu obnovující se dynamiky hypotečního trhu a s přihlédnutím k předchozí komunikaci ČNB. Zmínil, že aktuální vývoj sledovaných ukazatelů podporuje nastavení sazby poblíž „standardní“ 1% úrovně[1]. J. Procházka souhlasil se zachováním sazby na aktuální úrovni a poukázal na to, že vývoj objemu nových úvěrů ve vztahu k hrubým disponibilním příjmům domácností indikuje pouze mírné oživení úvěrování domácností v reálném vyjádření. Rovněž zmínil možný faktor předzásobení u nových hypotečních úvěrů s tím, že odhad trajektorie finančního cyklu může být spolehlivější až v následujících čtvrtletích. Současně poukázal na nové objemy úvěrů na spotřebu, které se nominálně drží nad svým historickým průměrem po delší dobu. K. Kubelková se vyslovila pro zachování sazby na aktuální úrovni. E. Zamrazilová uvedla, že v současném makroekonomickém prostředí by se sazba měla pohybovat poblíž „standardní“ úrovně 1 %, nicméně prozatím podpoří zachování sazby 1,25 %. Rovněž poukázala na nominálně zvýšené objemy nových úvěrů na spotřebu a potřebu hlouběji porozumět příčinám a případným rizikům tohoto vývoje. J. Kubíček podpořil návrh zachovat sazbu na aktuální úrovni. A. Michl k návrhu nevyjádřil další připomínky.

Po diskuzi všichni přítomní členové bankovní rady hlasovali pro zachování sazby 1,25 % a bankovní rada tak rozhodla o setrvání sazby CCyB pro expozice umístěné v České republice na úrovni 1,25 %.

Zapsal: Štěpán Pekárek, sekce finanční stability


[1] Úroveň sazby rezervy na počátku růstové fáze finančního cyklu bez předchozí významné materializace úvěrových ztrát.