Zlato ČNB

Zlato ČNB

Proč Česká národní banka potřebuje zlato? Má jedny z nejvyšších devizových rezerv na světě v poměru k HDP a jako správný hospodář se je snaží spravovat co nejefektivněji tak, aby vedle své role v rámci měnové politiky ČNB do budoucna přinášely také zisk a další benefity. Vedle toho ho používá pro výrobu zlatých pamětních mincí a zároveň má symbolickou hodnotu – nákupy zlata chce obnovit zlatý poklad.

Přednosti zlata

Zlato má mnoho předností a nejde jenom o jeho cenu nebo již zmíněnou symboliku. Analýzy ČNB ukázaly, je pokud bude centrální banka držet 5 % devizových rezerv ve zlatě, sníží se volatilita jejího hospodářského výsledku. V praxi to znamená, že bude méně náchylný vůči rychlým změnám či výkyvům na finančních trzích. Zlato má totiž nulovou korelaci k vývoji na akciových trzích a je proto důležitou součástí velkého portfolia devizových rezerv, které ČNB má. Pět procent devizových rezerv odpovídá zhruba 100 tunám zlata.

Zlato ČNB – cíl ČNB

Správný poměr pro výkon

ČNB zároveň usiluje o zvýšení výnosu svých devizových rezerv. Toho je možné dosáhnout lepší diverzifikací, tedy vytvořením správného investičního mixu. Proto ČNB nejen nakupuje zlato, upravuje také velikost a strukturu investiční tranše devizových rezerv a regionální rozdělení akcií.

ČNB jako konzervativní investor

ČNB je konzervativním investorem, na cenu zlata nespekuluje. Drahý kov nakupuje postupně na základě takzvaného efektu průměrování. Jedná se o přístup, kterým investoři budují velká portfolia a snižují tak riziko nesprávného načasování nákupů. 

Zlaté cihly ČNB nakupuje na mezinárodních trzích, primárně v Londýně, který je z tohoto pohledu nejvýznamnější. Konkrétně jde o Loco London Precious Metals Market, který patří k největším a nejstarším na světě.

Jak fyzické zlato vydělává?

Většina zlata z rezerv ČNB je bezpečně uložena v Londýně, odkud je snadno obchodovatelné na světových trzích. ČNB také mimo jiné čas od času zlato půjčuje ostatním centrálním bankám, což generuje úrok. Proto nelze jednoduše říci, že vlastnictví zlatých cihel nepřináší žádný okamžitý výnos. Část zlata je uložena i v budově ČNB v Praze, jedná se primárně o zásoby určené pro výrobu zlatých mincí ČNB.

Historie zlatého pokladu

Zlato hrálo nejen ekonomickou, ale i symbolickou roli už od vzniku Československa v roce 1918. Příběh budování zlatých rezerv na pozadí nejvýznamnějších historických událostí 20. století je přitom plný zvratů.  

  • V období první republiky se zlaté rezervy staly důležitou oporou naší nové měny – československé koruny, pro kterou bylo nutné získat důvěru doma i v zahraničí. Do budování zlatého pokladu se zapojili mimo jiné i občané z celého Československa prostřednictvím zlatých darů.
  • Před druhou světovou válkou činily zásoby zlata 96,6 tuny. Druhá světová válka však přinesla velké ztráty, které československá vláda po válce vyčíslila na téměř 45,5 tuny. Pouze část zlata se podařilo získat zpět, z toho největší část byla Československu uvolněna až v roce 1982.
  • Do éry samostatné České republiky vstupovala ČNB v lednu 1993 se 63,3 tunami zlata. Po roce 1998 zůstalo na základě tehdejšího rozhodnutí bankovní rady o prodeji větší části zlata v trezorech ČNB 14 tun. Nejméně v historii, 8 tun, měla centrální banka v roce 2019.

Zlato ČNB – graf vývoje

Obnova zlatého pokladu

ČNB od roku 2022 zlato opět nakupuje. Postupně tím obnovuje náš zlatý poklad. Nyní má přes 50 tun tohoto cenného kovu a do roku 2028 bude mít v devizových rezervách 100 tun zlata – nejvíce ve své historii.

Zlato_guverner

Jak zní zlato?

Poslechněte si, jak je možné rozeznít zlaté cihly uložené v trezoru ČNB.

Karina Kubelková: Zlato nakupujeme pravidelně

Členka bankovní rady Karina Kubelková představila v mimořádné reportáži České televize část zlatého pokladu, který je umístěný v přísně střeženém trezoru ČNB v Praze. ČNB zlato nakupuje pravidelně, do konce roku 2028 bude mít v devizových rezervách 100 tun tohoto drahého kovu.