Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze dne 30. července 1998
Bankovní rada na svém zasedání 30.7.1998 konstatovala, že ve vývoji inflace dochází k postupnému prohlubování pozitivních tendencí a meziroční čistá inflace se v červnu dostala na horní hranici cílového koridoru pro rok 1998. Ke konci roku se její hodnota očekává na jeho dolní hranici. Po akceleraci inflace v druhé polovině minulého roku se podařilo odvrátit rostoucí trend a jsou vytvořeny předpoklady pro udržitelný desinflační proces. Tento pozitivní výsledek je dán mimo jiné i příznivým vývojem exogenních faktorů, jako jsou např. ceny komodit na světových trzích. Trvání protiinflačního působení těchto faktorů může mít ovšem přechodný charakter.
Bankovní rada se shodla na tom, že pravděpodobnost splnění inflačního cíle pro rok 1998 je vysoká. Nákladové a poptávkové faktory se vyvíjejí pozitivně. Krátkodobá rizika potenciálně ohrožující inflační cíl ke konci roku 1998 byla označena za málo významná. Prohlubující se inverzní charakter výnosové křivky naznačuje postupné snižování inflačních očekávání. Finanční trhy navíc ukazují, že desinflační strategie centrální banky i v krátkodobém horizontu může mít pozitivní přínos pro podnikovou sféru. Skutečnost, že dlouhodobé úrokové sazby postupně klesají znamená snižování nákladů dlouhodobých investic. Bylo poznamenáno, že standardní reakce české ekonomiky na fiskální a měnové stimuly dokazují dobrou kontrolovatelnost inflačního procesu
Jedno z hlavních střednědobých inflačních rizik vidí bankovní rada ČNB v rigiditě růstu nominálních mezd při snižující se inflaci a potenciální mzdové vzlínání vyplývající z rozdílné dynamiky mezd mezi soukromým a veřejným sektorem. Zdůrazňuje, že respektování desinflačního trendu při mzdovém vyjednávání je důležitým předpokladem neohrožení dalšího desinflačního procesu. Dalším střednědobým rizikovým faktorem je rostoucí dovozní náročnost poptávky, která při zvýšení poptávkových tlaků může vést k obnovení vnější nerovnováhy.
V diskusi týkající se optimální reakce měnové politiky na krátkodobé exogenní faktory ovlivňující inflační vývoj zazněl názor, že namísto aktivní eliminace takového exogenního vlivu je žádoucí se soustředit na stabilizaci dosaženého efektu.
Závěrem se bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla neměnit nastavení měnově-politických nástrojů.
Zapsal: RNDr. Tibor Hlédik, MA, Sbor poradců bankovní rady ČNB
Případné komentáře je možné směřovat na emailovou adresu: Tibor.Hledik@cnb.cz