Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze dne 27. května 1999
Přítomni: Guvernér doc. Ing. J. Tošovský, viceguvernér doc. Ing. Z. Tůma, CSc., viceguvernér Ing. O. Dědek, CSc (přítomen jen na první části jednání), vrchní ředitel RNDr. L. Niedermayer, vrchní ředitel Ing. P. Štěpánek, CSc., vrchní ředitel Ing. P. Racocha, MIA.
Při projednávání letošní páté situační zprávy o měnovém a hospodářském vývoji věnovala bankovní rada zvýšenou pozornost analýze některých skutečností, které nastaly v minulých týdnech. Údaje o průmyslové a stavební produkci signalizují možnost většího než očekávaného poklesu hrubého domácího produktu v l. čtvrtletí, hospodářský vývoj ve světě a v Evropě zvlášť bude ztěžovat uplatnění ČR na mezinárodních trzích.
Na poptávkové straně se ve zvýšených tržbách maloobchodu pravděpodobně začaly projevovat důsledky letošního růstu mezd, zpomalení přírůstků úsporných vkladů i rozšíření možností nákupů na úvěr. Byl vysloven názor, že nadhodnocení hladiny inflace v dohodách o mzdách pro letošní rok, jejichž plnění přispívá k vysoké nezaměstnanosti a k oslabování konkurenceschopnosti české ekonomiky, se již nebude opakovat vzhledem k rostoucí účinnosti rozpočtového omezení.
Peněžní zásoba roste po několik měsíců rychlejším, než původně předpokládaným tempem. Diskutován byl názor, že i když by standardně - vzhledem k nízké inflaci a vývoji produktu - mohl být růst peněžní zásoby považován za expanzivní, významným faktorem pro současnou situaci je stav korunových úvěrů, který je stále nižší než před rokem. Hlavní složkou, která ovlivňuje zrychlený růst peněžního agregátu M2, jsou čistá zahraniční aktiva.
Aktuální úroveň a vývoj měnového kursu v zásadě odpovídají dosaženému stupni vnější rovnováhy. Obsáhle byly diskutovány možné důsledky existujícího snížení úrokového diferenciálu na vývoj finančního účtu platební bilance a avizovaného zastavení procesu snižování úrokových sazeb na světových peněžních trzích. Důsledky znehodnocení kursu koruny z počátku roku se prozatím prokazatelně projevily pouze ve zvýšení cen pohonných hmot, jejich výraznějšímu promítnutí do cen dalších výrobků a služeb nadále brání utlumená domácí poptávka. Za velmi specifický lze považovat vývoj cen potravin, na které vedle snížené tuzemské poptávky působí i zhoršení exportních možností a neustávající silný konkurenční tlak levných dovozů. Prognózy letošní dobré úrody pak signalizují, že tyto faktory budou působit ještě po mnoho měsíců. Zazněl názor, že vývoj cen potravin je značně nezávislý na nastavení měnové politiky a že i poptávkový mechanismus zde funguje velmi omezeně.
Právě mimořádný vývoj cen potravin, a jeho nejbližší perspektiva je důvodem k dalšímu přehodnocení, tj. snížení krátkodobé prognózy čisté inflace. Je reálné očekávat, že vzhledem ke stagnaci cen potravin bude nejbližší vývoj spotřebitelských cen pomalejší, než ČNB očekávala při formulování krátkodobého inflačního cíle na rok 1999. V souvislosti s tím lze předpokládat, že v prosinci bude hodnota meziročního růstu čisté inflace o cca 1 procentní bod pod hranicí tohoto kontrolního cíle. Naproti tomu se nemění prognóza splnění základního, střednědobého cíle pro konec roku 2000, který byl vyhlášen při přijetí strategie cílování inflace na konci roku 1997.
Bankovní rada většinou hlasů rozhodla ponechat nastavení úrokových sazeb beze změny.
Zapsal: Ing. P. Krejčí, poradce bankovní rady ČNB Případné komentáře je možné směřovat na emailovou adresu: research@cnb.cz