Dětská výtvarná soutěž má své vítěze
Česká národní banka již zná vítěze své výtvarné soutěže, kterou v březnu letošního roku vyhlásila ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Žáci základních a středních škol měli u příležitosti blížícího se 100. výročí vzniku československé koruny, připadajícího na příští rok, navrhnout novou českou stokorunovou bankovku. „Touto soutěží dáváme příležitost zapojit se do oslav výročí československé koruny také studentům a dětem. Mohou si vyzkoušet, jaké je to být autorem pamětní bankovky, a dozvědět se tak více o měně, která je součástí našeho každodenního života již 100 let,“ uvedl při vyhlášení soutěže guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Žáci a studenti soutěžili ve třech věkových kategoriích o tematické výhry – historicky první pamětní bankovku, návštěvu Státní tiskárny cenin a České mincovny nebo diskusi s autorem pamětní mince. Do soutěže přišlo celkem 213 příspěvků.
Vítězství v nejmladší kategorii dětí 6–9 let získala Renata Schulzová (9 let, 7. ZŠ Mladá Boleslav). Ocenění za 2. místo v této věkové kategorii obdrží Matylda Šprynglová (7 let, ZŠ pod Svatou Horou, Příbram) a 3. místo vybojoval Jeroným Pauč (8 let, ZŠ Gutova, Praha 10).
Ve věkové kategorii 10–13 let bude za 1. místo oceněna Nicol Nováková (12 let, ZŠ Mýto). Druhá skončila Klára Špičková (13 let, ZŠ B. Němcové, Zábřeh) a 3. místo obsadila Adéla Korbelová (13 let, ZŠ Jindřichův Hradec II.).
V kategorii nejstarších výtvarníků od 14–18 let se na 1. místě umístil Tomáš Machala (17 let, SOŠ Educa, Nový Jičín), na 2. místě Jasmína Lia Růžičková (17 let, Gymnázium Uničov) a na 3. místě Anna Šotolová (15 let, Gymnázium Neumannova, Žďár nad Sázavou).
Vítězné návrhy budou umístěny na výstavě ČNB 100 let česko-slovenské koruny, která bude přístupná na Pražském hradě v průběhu jara 2019. Autoři všech devíti oceněných prací budou slavnostně vyhlášeni a převezmou si ocenění 31. ledna 2019 na tiskové konferenci v Císařské konírně. Společně se svými rodiči se budou moci téhož večera zúčastnit také slavnostní vernisáže výstavy ve Španělském sále Pražského hradu.
Jak se dalo čekat, představa dětí o symbolu našeho státu je mnohem rozmanitější než u dospělých. Mimo klasické motivy jako český lev, Pražský hrad, národní strom – lípa nebo Václav Havel (mimochodem nejčastěji zobrazovaná osobnost – celkem 10x) se hojně objevovali sportovci: Emil Zátopek, Jaromír Jágr, Eva Samková. Chybět nemohla ani v současnosti nejjasnější tuzemská sportovní hvězda Ester Ledecká, která byla vyobrazena hned na čtyřech návrzích. Partu sportovců doplnil také legendární kůň Železník, mnohonásobný vítěz Velké pardubické.
Osobností se na návrzích vyskytovalo hodně. Mimo již zmíněného Václava Havla byly na návrzích vyobrazeny i další postavy politické scény novodobějších dějin jako T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Milada Horáková, Jan Palach nebo Alois Rašín, ale i z dob dávných, kupříkladu Karel IV. nebo Jan Hus. Děti nevynechaly ovšem ani osobnosti z kulturního světa. Mimo těch očekávaných – Boženy Němcové, Antonína Dvořáka, Karla Gotta nebo Jiřiny Bohdalové – ztvárnily také např. Josefa Ladu, mistra Hanuše, Jaromíra Nohavicu, Karla Zemana nebo Adolfa Borna. Několikrát se objevil i Alfons Mucha.
Díky dětské fantazii se na „bankovky“ dostaly i postavičky Krtečka či Večerníčka. Kupodivu to avšak nebylo na návrzích z nejmladší kategorie. Mezi poněkud nečekanými motivy, které děti na bankovky nakreslily, se objevily Škoda Auto, motorka Jawa nebo pivo.
Na všech návrzích bylo vidět, že se děti nad tím, co navrhnou, zamýšlely a daly si na zpracování opravdu záležet. Od mnoha z nich přišly i milé texty o tom, jak s paní učitelkou kresby chystaly, nebo povídání, o čem jejich bankovka je. Pro komisi složenou ze zástupců České národní banky a Ministerstva školství nebylo jednoduché z tolika hezkých návrhů vybrat ty nejlepší.