Finanční a ekonomická gramotnost
ČNB je nestranným strážcem férové soutěže a stability finančního trhu. Svými aktivitami na podporu finanční a ekonomické gramotnosti se zaměřuje především na žáky 2. stupně ZŠ, studenty SŠ a širokou veřejnost.
ČNB vychází z toho, že:
- na finančním zdraví obyvatel závisí i zdraví ekonomiky
- má potřebné informace i know–how, aby přispěla k posilování finanční a ekonomické gramotnosti
- je pro ni důležité mít na své straně informovaného občana → usnadňuje to provádění jejího mandátu a předchází to případným nekalým praktikám na finančním trhu
Návštěvnické centrum ČNB ve svých expozicích v Praze a v Brně poskytuje školním skupinám i návštěvníkům z řad široké veřejnosti informace o ekonomických tématech, historii naší měnové politiky i centrálním bankovnictví. Součástí nabídky Návštěvnického centra jsou také krátkodobé výstavy, tematické dny a další doprovodný program. Veškerá nabídka je zdarma. Aktuální otevírací dobu a další informace se dozvíte na webu nc.cnb.cz.
Prostřednictvím „Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti“ Česká národní banka každoročně oceňuje, podporuje a propaguje tvůrce projektů, které mají zásadní význam pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti v České republice. Pokud se chcete o ocenění dozvědět více či nominovat svého kandidáta, klikněte zde.
Vzdělávací prezentace vám pomohou v životě proplout světem financí bez nehod. Jednoduchá učební pomůcka vám přináší cenné rady o osobních financích, inflaci, krizích v ekonomice a mnohém dalším. Prezentace jsou ideálním doplňkem výuky především pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ.
Prezentace: Euro a my
→ Plnobarevná varianta k prezentaci (pptx, 14 MB), (pdf, 6 MB)
→ Plnobarevná varianta k prezentaci (pptx, 4,3 MB), (pdf, 1,5 MB)
→ Plnobarevná varianta k prezentaci (pptx, 4,6 MB), (pdf, 1,3 MB)
→ Plnobarevná varianta k prezentaci (pptx, 16 MB), (pdf, 3 MB), (pdf, 3 MB, anglicky)
→ Barevně úsporná varianta k tisku (pptx,15 MB), (pdf, 3 MB), (pdf, 3 MB, anglicky)
→ Metodické listy pro učitele (pdf, 3 MB)
→ Plnobarevná varianta k prezentaci (pptx, 4,6 MB), (pdf, 1,9 MB), (pdf, 2 MB, anglicky)
Video cykly nabízí pedagogům základních a středních škol (a nejen jim) možnost seznámit žáky a studenty s problematikou ekonomie, financí a centrálního bankovnictví atraktivní formou krátkých vzdělávacích videí a doplňkových aktivit. Materiály jsou vhodné k zařazení do výuky.
Ze své pozice „strážce“ férových podmínek na finančním trhu chce ČNB svými kroky bránit nekalým praktikám na finančním trhu a upozorňovat spotřebitele na nepromyšlené uzavírání kontraktů, ať už jde o půjčky, pojištění, investice či spoření. Při všech těchto aktivitách ČNB vychází z poznatků, které získává při výkonu dohledu nad tím, jak instituce finančního trhu poskytují odbornou péči a jak jsou obezřetné.
Více na:
- Ochrana spotřebitele
- Desatero pro spotřebitele
- Materiály vytvářené ve spolupráci s evropskými orgány dohledu (EBA, EIOPA, ESMA)
Je váš zájem o ekonomiku, centrální bankovnictví a svět financí hlubší? Projděte si i další zajímavé podstránky, které se tématům podrobně věnují.
ČNBvlog
Zdraví naší ekonomiky je do značné míry dáno finančním zdravím obyvatel naší země. Dosahování finanční a ekonomické gramotnosti české veřejnosti je primárně rolí státu a jeho vzdělávacího systému. I Česká národní banka však díky své nezávislosti a potřebnému know-how k tomuto cíli přispívá. Svými projekty na podporu finanční a ekonomické gramotnosti se zaměřuje především na žáky 2. stupně základních škol, studenty středních škol a širokou veřejnost. Návštěvnické centrum je se svou širokou nabídkou největším počinem České národní banky v této oblasti.
Prostřednictvím řady svých aktivit se ČNB podílí na realizaci Národní strategie pro finanční vzdělávání (externí odkaz) a přispívá k vytváření standardů finančního vzdělávání pro základní i střední školy a dospělé.
Zkušenosti a informace z této oblasti sdílí rovněž s jinými institucemi, jako je Ministerstvo financí a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, a je aktivním členem v řadě mezinárodních a evropských organizací, které se věnují podpoře finanční a ekonomické gramotnosti.
ČNB dlouhodobě spolupracuje na externích aktivitách týkajících se finančního zdraví občanů České republiky, ať už se jedná o aktivní účast na soutěžích finanční a ekonomické gramotnosti, poskytování odborné podpory, nabídky mimořádných prohlídek nebo prostor k vyhlášení finálových kol vědomostních utkání.
V rámci svých aktivit na podporu finanční a ekonomické gramotnosti spolupracuje také s neziskovými organizacemi a iniciativami, které se věnují této oblasti. Jedná se například o Evropskou asociaci finančního plánování ČR (EFPA ČR), Českou bankovní asociaci, Yourchance o.p.s, občanské sdružení METODICA, Institut pro další vzdělávání, INEV – Institut ekonomického vzdělávání, z. ú., či organizaci ABC finančního vzdělávání.
ČNB podporuje i řadu dalších aktivit, jako je například projekt České společnosti ekonomické Experti do škol nebo soutěž o nejlepší esej na téma finanční gramotnosti pro studenty středních škol, kterou spolu s městem Karviná organizuje katedra financí a účetnictví Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity.
Pro pedagogy také spolupořádá pravidelná setkání, na nichž je seznamuje s aktuálním děním na poli finanční a ekonomické gramotnosti v podání ČNB.
V rámci podpory finanční a ekonomické gramotnosti ČNB také monitoruje aktivity jiných subjektů či veřejnosti v této oblasti a pravidelně uděluje Cenu guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti.