Inflace je dlouhodobě blízko cíle ČNB
Inflace v České republice se v posledních třech letech pohybuje nejčastěji mezi 2 a 3 %. Průměrná inflace za posledních 10 let ale činí 1,8 % ročně. „To je velice blízko našeho 2% cíle, v tomto ohledu je ČNB skutečně úspěšná,“ říká člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. V novém ČNBvlogu vysvětluje mimo jiné, proč centrální banky neusilují o nulový růst cen nebo jaký dopad na inflaci může mít konec současné pandemie.
Obsah dílu:
- 00:35 Jaká inflace je ta „správná“?
- 03:55 ČNB je jednou z centrálních bank, které ve své měnové politice používají tzv. cílování inflace. Co to je a jak v praxi funguje?
- 05:37 Inflace se v posledním půlroce pohybuje v tolerančním pásmu ČNB. Přesto slýcháme stesky médií, že je jedna z nejvyšších v EU. Je to problém?
- 06:48 V čem je dosažení cíle ČNB přínosné pro domácnosti a firmy? Proč mají být lidé spokojení s tím, že ceny rostou?
- 08:48 V akademické obci se ozývají hlasy, že by se cenová stabilita měla přehodnotit a že by centrální banky měly usilovat o nulovou inflaci. Proč je poměrně dlouho budovaný konsensus ohledně 2procentního meziročního růstu cen najednou zpochybňován?
- 10:15 V roce 2020 jsme zažili měsíce, kdy byla inflace dokonce nad horní hranicí tolerančního pásma. Je to ze zpětného pohledu problém?
- 12:25 Jak ovlivní rok trvající pandemie koronaviru vývoj cen v následujícím období?
- 13:51 Může po odeznění pandemie dojít ke zvýšení inflace, a to třeba až na úroveň dvojciferných hodnot?