Okamžité platby – bleskové platby pro firmy i občany
Platby jsou dnes nedílnou součástí našeho života a díky okamžitým platbám je můžeme provádět bez zbytečného čekání. Okamžité platby umožnují občanům i firmám provádět jednorázové převody peněžních prostředků v českých korunách mezi klienty českých bank během několika málo sekund. Využívat je můžete po celý rok, 24 hodin denně, ve všední dny, o víkendech i o svátcích. Klientům nabízejí rychlost, spolehlivost i bezpečnost.
Jak lidé mohou využívat okamžité platby?
- Převody mezi přáteli a rodinou – při společném placení nebo rozdělování nákladů můžete posílat peníze okamžitě a vyhnout se tak složitému vyrovnávání. Pro rychlé převody lze využít QR kód vygenerovaný v bankovní aplikaci.
- Nečekané příjmy či výdaje – pokud se ocitnete v neočekávané situaci, okamžité platby vám umožní peníze ihned odeslat nebo obdržet.
- Nákupy a platby u obchodníků prostřednictvím QR kódů nebo NFC – stačí, když načtete kód nebo přiložíte zařízení k terminálu a platbu potvrdíte. Peníze jsou okamžitě převedeny na účet příjemce, což zajišťuje pohodlí a rychlost celé transakce. Doporučujeme vždy ověřit správnost čísla účtu příjemce i odesílané částky.
- Online nákupy – rychlé zaplacení zboží v internetových obchodech vám často zkrátí dobu dodání.
Jak využívají okamžité platby firmy?
- Úhrada dodavatelům a partnerům – okamžité platby umožňují včasnou úhradu faktur.
- Přijetí záloh – firmy mohou okamžitě přijímat zálohy na zakázky či rezervace, což jim umožňuje efektivněji plánovat výrobu nebo poskytovat služby.
Jak to celé funguje?
Aby mohla banka takovou službu klientovi nabídnout, musí být účastníkem platebního systému CERTIS a přistoupit do schématu okamžitých plateb.
Provozovatelem systému mezibankovního platebního styku CERTIS i okamžitých plateb je Česká národní banka. Je to další z důležitých rolí ČNB vedle zajišťování cenové a finanční stability či dohledu nad bankami a dalšími subjekty tuzemského finančního trhu. ČNB tak poskytováním této platební infrastruktury sehrává důležitou roli v moderní digitální ekonomice.
Účast v systému okamžitých plateb je dobrovolná, tedy ne všichni účastníci systému CERTIS tuto službu svým klientům nabízejí. Okamžité platby byly spuštěny na konci roku 2018 a od té doby jejich obliba mezi klienty bank neustále strmě roste.
Okamžité platby pro moderní digitální ekonomiku
Do budoucna se může důležitost okamžitých plateb ukázat nejen v oblasti převodů z účtu na účet, ale i díky jejich přínosu v oblasti inovací a digitálního rozvoje ekonomiky. Mohou zvýšit konkurenci na trhu, kde dosud při bezhotovostních platbách v kamenných i internetových obchodech dominují platební karty.
Využití okamžitých plateb může snížit obchodníkům náklady na akceptaci bezhotovostních plateb.
Nabízí okamžité platby i vaše banka?
V současnosti se jedná o čtrnáct bank. V letošním roce přibude patnáctá. Po připojení této banky bude pokryto až 99 procent retailového trhu.
* UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia začne nabízet okamžité platby v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku.
Provoz systému pro okamžité platby zajišťuje ČNB. Konkrétně se jedná o systém mezibankovního styku provozovaný Českou národní bankou, který je známý pod zkratkou CERTIS (Czech Express Real Time Interbank Gross Settlement System). Systém CERTIS je složen z několika menších částí, z nichž jedna zajišťuje zpracování okamžitých plateb, rozhoduje o jejich provedení a garantuje jejich následné zaúčtování na účtech bank.
Zpracování okamžitých plateb probíhá 24/7, v noci i o víkendech, velmi rychle a spolehlivě. Okamžité platby se v současnosti netýkají hromadných plateb či trvalých příkazů.
Maximální limit je stanoven na 2,5 mil. Kč. Banka může stanovit nižší limit odchozí platby, přijmout však musí platbu do výše maximálního limitu.
ČNB pracuje na možnosti zavést v roce 2026 hromadné okamžité platby (např. výplata mezd).
Od července 2027 budou muset tuzemské banky poskytovat okamžité platby v eurech, včetně přeshraničních (platby v EUR z korunových účtů až od června 2028). Některé tuzemské peněžní ústavy ostatně okamžité platby v eurech svým klientům nabízejí již nyní. Je důležité zmínit, že systém pro okamžité platby v eurech však nezajišťuje ČNB a nesouvisí s účastí bank v systému CERTIS.
V prosinci 2024 se denně uskutečnilo v průměru 1,57 milionu okamžitých plateb, běžných plateb bylo přitom 2,96 milionu. Okamžitá tak byla zhruba každá třetí platba. A čísla neustále rostou. Pro srovnání, například v prosinci 2023 byl průměr jen 1,17 milionu (okamžité platby tak tvořily 29 % všech úhrad), v prosinci 2022 pouhých 781 tisíc (méně než čtvrtina všech úhrad, 22 %).