IBAN a BIC - využití v platebním styku
Obecně o IBANu
IBAN (International Bank Account Number) je standardizovaný formát čísla účtu definovaný mezinárodní normou ISO 13616.
Formát IBANu pro Českou republiku byl definován v roce 2002 a je zaregistrován v dokumentu IBAN Registry. V plném znění spolu se všemi zaregistrovanými zeměmi je k dispozici na webových stránkách společnosti SWIFT, v části IBAN Registry (externí odkaz).
Obecně o BICu
Kód BIC (Business Identification Code) jednoznačně identifikuje banku v mezinárodním platebním styku (podobně jako kód banky v tuzemském platebním styku). Skládá se z 8 nebo 11 znaků. Je založen na mezinárodní normě ISO 9362. Další informace lze nalézt na webových stránkách www.swift.com.
Mezinárodní formát bankovního spojení (IBAN a BIC)
Povinnosti plátce a příjemce plateb při používání mezinárodního formátu bankovního spojení (IBAN a BIC) upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č. 260/2012 ze dne 14. března 2012, kterým se stanoví technické a obchodní požadavky pro úhrady a inkasa v eurech a kterým se mění nařízení (ES) č. 924/2009 (dále jen „SEPA nařízení“). SEPA nařízení se vztahuje na členské státy EU/EHP a specifická teritoria, jejichž seznam lze nalézt na webových stránkách ČNB, v části Platební styk / Číselníky, seznamy, registry.
Správné číslo účtu příjemce ve formátu IBAN a BIC kód banky může poskytnout pouze banka, která tento účet vede. Potřebujete-li zjistit IBAN, obraťte se na majitele účtu. Informativně můžete spočítat IBAN pomocí kalkulátorů na webových stránkách ČNB, v části Platební styk / IBAN, případně na specializovaných webech, např. https://www.iban.com/ nebo https://www.ibancalculator.com/
Nesprávný IBAN může mít za následek to, že peníze dojdou na nesprávný účet, že platba proběhne se zpožděním, nebo že budete zatíženi vícenáklady.
IBAN a BIC na firemních dokumentech klientů bank
Číslo účtu v mezinárodním formátu IBAN a BIC kód banky příjemce, jsou považovány za jedinečné identifikátory příjemce u plateb ze zahraničí i do zahraničí. Od 31. října 2016 BIC kód banky příjemce u přeshraničních plateb v eurech do zemí EU a EHP nesmí být vyžadován. Pro ostatní typy zahraničních plateb je tento údaj i nadále povinný.
Klientům bank se proto doporučuje uvádět na firemní tiskopisy, dokumenty a na informační materiály kromě čísla bankovního účtu v národním formátu též IBAN a BIC. Tyto dva údaje jsou klientům k dispozici na výpisu z účtu.
Poplatky za přeshraniční platby, podpora používání mezinárodního formátu bankovního spojení
U přeshraničních plateb v eurech do a ze zemí EU platí, že poplatky za ně účtované musí být stejné jako poplatky účtované danou bankou za domácí platby v české měně. Toto platí pro odchozí i příchozí platby, včetně výběrů eur z bankomatů v zemích EU, od 15.12.2019, kdy začalo být částečně účinné nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2019/518 (externí odkaz) o poplatcích za přeshraniční platby v Unii (dále jen „nařízení o poplatcích“).
Banka může u těchto plateb účtovat dodatečné poplatky, pokud klient nepoužije číslo účtu příjemce v mezinárodním formátu IBAN (u plateb do zemí EU). V některých případech dokonce může dojít i k odmítnutí platby.
IBAN při převodech ze zahraničí do ČR
Zahraničním partnerům, kteří mají zaslat peníze na váš účet vedený v ČR, je vhodné poskytnout číslo vašeho účtu ve formátu IBAN. V případě zasílání peněz z evropských zemí je IBAN nutností.
Použití IBANu může s postupující automatizací zahraničního platebního styku zkvalitnit a urychlit i zpracování převodů ze států mimo Evropu. Mimoevropských zemí, které používají IBAN, stále přibývá (viz dokument IBAN Registry – odkaz na stránce společnosti SWIFT).
IBAN v domácím platebním styku
V domácím korunovém platebním styku (tj. pro transakce v Kč na území ČR) se používá číslo účtu v domácím formátu. Nic však nebrání tomu, aby banky klientům umožnily zadávání čísla účtu ve formátu IBAN i na tuzemském platebním příkazu. Až bude v ČR zavedeno euro, bude používání IBANu pro tuzemské platby povinné.