Investiční pozice – komentář

k 30. 6. 2024

Spolu s výsledky investiční pozice a zahraničního dluhu za druhé čtvrtletí 2024 jsou zveřejněny aktualizované údaje za první čtvrtletí 2024 a předchozí čtvrtletí za období 2017 – 2023. Revidované údaje za období let 2017 – 2022 navazují na provedenou mimořádnou revizi národních účtů ČSÚ za oblast vnějšího sektoru v důsledku promítnutí současných metodických postupů a úprav do zpětné časové řady. Změny jsou promítnuty i do běžné revize údajů za rok 2023, jenž bude v souladu se revizní politikou dále revidován v březnu roku 2025, zejména v návaznosti na vyhodnocení ročního sběru údajů o stavech a tocích zahraničních přímých investic za rok 2024. Revidované údaje za první čtvrtletí letošního roku zohledňují především zpřesněné údaje ČNB z výkazů finančních i nefinančních subjektů.

xxxx

Ve druhém čtvrtletí 2024 se schodek investiční pozice České republiky vůči zahraničí (saldo finančních aktiv a pasiv rezidentů ČR ve vztahu k nerezidentům) snížil o 28,7 mld. Kč na 735,6 mld. Kč ke konci června. V meziročním srovnání je schodek nižší o 547,6 mld. Kč a ve vztahu k HDP představuje v běžných cenách 9,4 %. Stav zahraničního dluhu České republiky činil na konci druhého čtvrtletí 4891,1 mld. Kč (tj. 62,8 % HDP). Oproti stejnému období předchozího roku je stav zahraničního dluhu vyšší o 370,5 mld. Kč.

Graf 1 – Vývoj salda investiční pozice vůči nerezidentům
(v mld.Kč, stav ke konci období)

Vývoj salda investiční pozice vůči nerezidentům (vmld.Kč, stav ke konci období)

Ve druhém čtvrtletí se stav zahraničních aktiv zvýšil o 11,3 mld. Kč na 9052,6 mld. Kč, meziročně jsou aktiva vyšší o 1076,3 mld. Kč.

Graf 2 – Vývoj struktury aktiv investiční pozice
(v mld.Kč, stav ke konci období)

Vývoj struktury aktiv investiční pozice (vmld.Kč, stav ke konci období)

Zahraniční aktiva bankovního sektoru (vč. ČNB, bez portfoliových investic a derivátů) se ve druhém čtvrtletí snížila o 74,3 mld. Kč a zaujímají 46 % celkových aktiv. Rozhodující měrou se na tomto vývoji podílel pokles stavu rezervních a ostatních aktiv ČNB, který činil 60,5 mld. Kč. Podíl rezervních a ostatních aktiv ČNB zaujímá na celkových aktivech investiční pozice 37,9 %.

Stav zahraničních aktiv sektoru vládních institucí (bez portfoliových investic a derivátů) se ve druhém čtvrtletí téměř nezměnil a jejich podíl na celkových aktivech tvoří 0,6 %.

Stav zahraničních aktiv ostatních sektorů (mimo vládní a bankovní sektor a bez portfoliových investic a derivátů) se ve druhém čtvrtletí zvýšil především v důsledku růstu objemu mezipodnikových půjček poskytnutých přidruženým zahraničním podnikům a růstu podílu tuzemských vlastníků na reinvestovaném zisku v zahraničních firmách. V nižší míře se rovněž zvýšil objem krátkodobých aktiv u podniků nespojených s přímou investicí. Zahraniční aktiva ostatních sektorů se podílejí na celkových aktivech investiční pozice 37,5 %.

Hodnota zahraničních cenných papírů v rukou tuzemských investorů (portfoliové investice) se zvýšila především v důsledku nákupů zahraničních akcií a majetkových podílů tuzemskými nebankovními investory.  Jejich podíl na celkových aktivech investiční pozice tvoří 14 %.

Kladná reálná hodnota derivátů poklesla ve druhém čtvrtletí o 52,4 mld. Kč a zaujímá 1,9 % aktiv investiční pozice.

Stav zahraničních pasiv investiční pozice se snížil ve druhém čtvrtletí o 17,4 mld. Kč na 9788,2 mld. Kč ke konci června. V meziročním srovnání jsou pasiva o 528,7 mld. Kč vyšší.

Graf 3 – Vývoj struktury pasiv investiční pozice

(v mld.Kč, stav ke konci období)

Vývoj struktury pasiv investiční pozice

Stav závazků z přímých investic se ve druhém čtvrtletí zvýšil a jejich podíl na celkových zahraničních pasivech zaujímá 58,7 %. Došlo k navýšení základního kapitálu v tuzemských firmách především formou reinvestování zisku zahraničními vlastníky.

Ve vývoji závazků z portfoliových investic vůči zahraničí byly určující nákupy tuzemských bankovních dluhopisů nerezidenty. Výsledný stav závazků se navýšil a na celkových pasivech zaujímají portfoliové investice 14,9 %.

Stav záporné reálné hodnoty derivátů poklesl ve druhém čtvrtletí o 29,5 mld. Kč a činí 1,8 % celkových pasiv.

Zahraniční dluh České republiky (suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti) se snížil ve druhém čtvrtletí o 26,9 mld. Kč a činí 4891,1 mld. Kč ke konci června. V meziročním srovnání je jeho stav o 370,5 mld. Kč vyšší. V časové struktuře zahraničního dluhu zaujímají závazky s původní splatností delší než jeden rok 49,4 % z celkových dluhových pasiv.

Graf 4 – Vývoj struktury zahraničního dluhu podle dlužníků
(v mld.Kč, stav ke konci období)

Vývoj struktury zahraničního dluhu podle dlužníků (vmld.Kč, stav ke konci období)

Ve struktuře zahraničního dluhu podle jednotlivých sektorů byl ve druhém čtvrtletí určující pokles stavu zadluženosti vládního a podnikového sektoru (ostatní sektory).

Pokles stavu zahraničního dluhu sektoru vládních institucí byl důsledkem prodejů vládních dluhopisů zahraničními investory. Podíl sektoru vládních institucí na celkovém zahraničním dluhu činí 16,3 %.

U bankovního sektoru vč. ČNB byly určující pro vývoj zadluženosti zvýšení objemu tuzemských bankovních dluhopisů v držbě nerezidentů a nárůst stavu krátkodobých vkladů přijatých ze zahraničí. Podíl bankovního sektoru na celkové zadluženosti činí 38,4 %.

Zahraniční dluh ostatních sektorů zaujímá 45,4 % celkového zahraničního dluhu. Stav zahraničních závazků se snížil především v důsledku splácení půjček čerpaných tuzemskými podniky ze zahraničí.

Ve struktuře zahraničního dluhu podle instrumentů jsou nejvíce rozšířené formy dluhového financování vklady a půjčky od přidružených podniků (v souhrnu 55,7 % zahraničního dluhu).

Graf 5 – Struktura zahraničního dluhu podle instrumentů
(v mld.Kč, stav ke konci období)

Struktura zahraničního dluhu podle instrumentů (vmld.Kč, stav ke konci období)

Na zahraniční dluh soukromého sektoru připadá z celkové zahraniční zadluženosti 77,5 %. Zbývající část (22,5 %) tvoří závazky veřejného sektoru, do nichž se zahrnují závazky sektoru vládních institucí, závazky soukromých subjektů garantované vládou a závazky subjektů s majoritní účastí státu.

Graf 6 – Zahraniční dluh veřejného a soukromého sektoru
(v mld.Kč, stav ke konci období)

Zahraniční dluh veřejného a soukromého sektoru (vmld.Kč, stav ke konci období)

Úhrady jistiny a úroků z dluhové služby ze zahraničních dlouhodobých závazků podle stavu k 30. 6. 2024 činí na druhou polovinu letošního roku 171,1 mld. Kč (z toho jistina 145 mld. Kč a úroky 26,1 mld. Kč).

Graf 7 – Vývoj dluhové služby ze střednědobých a dlouhodobých závazků
(v mld. Kč)

Vývoj dluhové služby ze střednědobých a dlouhodobých závazků