Vývoj platební bilance – komentář

4. čtvrtletí 2024

Spolu s výsledky platební bilance za čtvrté čtvrtletí 2024 jsou zveřejněny aktualizované údaje za první až třetí čtvrtletí roku 2024 a všechna čtvrtletí roku 2023. Revidované údaje zohledňují především zpřesněné údaje ČSÚ o vývozu a dovozu zboží a služeb a na finančním účtu údaje ČNB z výkazů finančních a nefinančních subjektů včetně ročního výběrového šetření přímých zahraničních investic v tuzemsku a přímých tuzemských investic v zahraničí.

xxx

Bilance běžného účtu platební bilance skončila ve čtvrtém čtvrtletí 2024 přebytkem 35,3 mld. Kč. Na finančním účtu byl vykázán odliv finančních prostředků do zahraničí (čisté půjčky do zahraničí) ve výši  74,1 mld. Kč vlivem vyššího nárůstu zahraničních aktiv v porovnání s přírůstkem zahraničních pasiv. Rezervní aktiva ČNB se zvýšila o 15,2 mld. Kč (bez vlivu kurzových a cenových rozdílů). Vznikl přebytek běžného účtu platební bilance na roční bázi k HDP ve výši 1,8 %, bilance zboží a služeb byla aktivní ve výši 6,5 %.

Běžný účet platební bilance

Poměr běžného účtu a bilance výkonů k HDP
(vmld. Kč, pravá osa v %)

Poměr běžného účtu a bilance výkonů k HDP
Pozn.: propočet ukazatelů je proveden na bázi ročních klouzavých úhrnů

Bilance zboží a služeb (bilance výkonů) skončila ve čtvrtém čtvrtletí přebytkem 109 mld. Kč. Meziročně se výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 mld. Kč. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 mld. Kč (meziroční zlepšení o 6 mld. Kč). Bilance služeb skončila rovněž přebytkem 13 mld. Kč, což představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 mld. Kč. Tento vývoj ovlivnil především meziroční pokles vývozu služeb spojených se zpracováním zboží (položka výrobní služby u cizích fyzických vstupů) a meziroční přírůstek dovozu poplatků za využívání duševního vlastnictví, zároveň došlo k meziročnímu poklesu vývozu a meziročnímu přírůstku dovozu služeb zajištění. Zahraniční cestovní ruch zaznamenal vznik aktivního salda při meziročním nárůstu objemu vyvážených a dovážených turistických služeb. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 % vyšší při navýšení vývozu o 76,2 mld. Kč a dovozu o 72,8 mld. Kč.

Záporné saldo bilance prvotních důchodů činilo ve čtvrtém čtvrtletí 54,3 mld. Kč. Jeho meziroční pokles o 38,7 . Kč ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 mld. Kč, což představuje v meziročním srovnání pokles o 15,6 mld. Kč.

V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek ve výši 19,4 mld. Kč (meziroční zhoršení salda o 13,1 . Kč). V prohloubení záporného salda se nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí (odvody daní, sociálních příspěvků a sociálních dávek).

Kapitálový účet

Kapitálový účet byl ve čtvrtém čtvrtletí aktivní 69,2 mld. Kč. Meziroční nárůst aktivního salda o 47,6 mld. Kč byl důsledkem kombinace vyšších příjmů souvisejících s přeshraničním obchodováním s emisními povolenkami (nevyráběnými nefinančními aktivy) a vyšších příjmů z rozpočtu Evropské unie, které se vykazují na kapitálovém účtu.

Finanční účet platební bilance

Na finančním účtu platební bilance (vč. změny rezervních aktiv ČNB) došlo ve čtvrtém čtvrtletí k čistému odlivu finančních zdrojů (čisté půjčky do zahraničí) ve výši 74,1 mld. Kč vzhledem k výraznějšímu navýšení stavu zahraničních aktiv v porovnání s přírůstkem zahraničních pasiv.

Poměr finančního účtu k HDP
(vmld. Kč, pravá osa v %)

Poměr finančního účtu k HDP
Pozn.: propočet ukazatelů je proveden na bázi ročních klouzavých úhrnů

V položce přímých zahraničních investic se uskutečnil čistý odliv finančních zdrojů ve výši 4 mld. Kč. Aktivní operace zahrnovaly vedle růstu podílu tuzemských vlastníků  na reinvestovaném zisku a navyšování základního kapitálu v zahraničních  firmách i růst objemu úvěrů poskytovaný zahraničním firmám.  Hlavními faktory na straně pasiv byly navyšování podílu na reinvestovaném zisku zahraničními vlastníky v tuzemských dceřiných společnostech a čerpání úvěrů od zahraničních společností v rámci skupiny.

V položce portfoliových investic byl vykázán čistý příliv prostředků ze zahraničí ve výši 163,8 mld. Kč. Tento vývoj souvisel především s nákupy tuzemských bankovních dluhopisů a v nižší míře i majetkových podílů zahraničními investory, což znamenalo zvýšení pasiv o 182,6 mld. Kč. Současně aktiva vzrostla o 18,8 mld. Kč vzhledem ke zvýšení objemu  zahraničních majetkových podílů a dluhopisů v držbě tuzemských nebankovních investorů.

V transakcích spojených s vypořádáním obchodů s deriváty došlo k čistému přílivu finančních prostředků ze zahraničí ve výši 19,3 mld. Kč.

V položce ostatních investic odplynuly finanční prostředky do zahraničí (čisté půjčky do zahraničí) ve výši 238 mld. Kč.

Významně se na tomto výsledku podílel čistý odliv ve výši 118,6 mld. Kč u obchodních úvěrů a záloh ostatních sektorů (nefinanční společnosti, ostatní finanční instituce mimo bank a domácnosti).

Ve vývoji devizové pozice bankovního sektoru (vč. ČNB) došlo ke splácení části přijatých  krátkodobých zahraničních vkladů a k poskytování dlouhodobých půjček do zahraničí. Čistý odliv zdrojů činil 106,6 mld. Kč.

V pozici sektoru vládních institucí vůči nerezidentům byl vykázán čistý odliv zdrojů do zahraničí ve výši 12,9 mld. Kč jako důsledek vyššího poskytování dlouhodobých půjček do zahraničí než přijímání půjček ze zahraničí.

Vlastní operace ČNB a transakce pro klienty ČNB (po vyloučení kurzových rozdílů) vedly ke zvýšení rezervních aktiv o 15,2 mld. Kč.