Aleš Michl: Více zlata, více akcií

Rozhovor s Alešem Michlem, guvernérem ČNB
Silvie Friedmanová (Forbes 3. 10. 2024, rubrika Power Room)

Více zlata, více akcií. Jedny z prvních věcí, které Aleš Michl – vedle boje proti inflaci a potřeby šetřit – před dvěma lety coby nastupující guvernér České národní banky zmiňoval. Zlaté zásoby se od té doby rozrostly na pětačtyřicet tun.

V roce 2028 jich má být sto. Forbes přináší unikátní pohled na místo, kde má Česko část svého zlatého bohatství. Jeden z nejstřeženějších prostorů v zemi přitom vypadá vlastně trochu stroze. Bílé stěny, systém pojízdných mříží a u nich muži z týmu bankovní ostrahy. Zlaté slitky ve tvaru menších kvádrů, jeden jako druhý, leží srovnané v sytě modrých zásuvkách na kovových policích.

„Potřebujeme se dostat z hospodářské ztráty, kterou jsme zdědili po předchozí bankovní radě. Proto více zlata a akcií. Zlato má jednu velkou výhodu, má nulovou korelaci k akciím. Hodí se do velkého portfolia kvůli diverzifikaci rizika,“ reaguje Aleš Michl na výtky, podle nichž banka pod jeho vedením žije ve zlatém snu nebo jde jen o marketingové gesto a devizové rezervy v hodnotě 137 miliard eur by měla spravovat jinak.

Vůbec nejmenší zlaté rezervy měla ČNB v roce 2019, jen osm tun. Naopak nejvíc, přes šedesát tun, v roce svého vzniku, tedy v roce 1993. Kolik zlata se v pražském trezoru právě teď nachází, Česká národní banka nekomentuje. Každopádně v druhé části ocelových regálů drží volné místo.

  • Do trezoru České národní banky, nejpřísněji střeženého místa přímo v historické budově banky v ulici Na Příkopě, vede spletitá cesta. Jdeme několika chodbami, pak jedeme dvěma výtahy a procházíme několikerými ocelovými dveřmi, to vše za doprovodu bankovní policie. Do trezoru ani guvernér nechodí sám a okruh lidí, kteří sem smějí, je omezený, navíc vždy v režimu takzvaně čtyř očí. Takže když ke zlatu, tak minimálně ve dvou.
  • Nevypadá na to, ale bez pravidelného posilování ji jednou rukou nezvednete. Jedna cihla váží dvanáct a půl kila, takže v tu chvíli držíte v ruce bezmála 24 milionů korun. Na každé svítí logo zpracovatele. Jinými slovy, přesně poznáte, odkud je. Národní banka zlato nakupuje na Loco London Precious Metals Marketu, který patří k největším a nejstarším na světě.
  • Zlato, které je momentálně v Praze, představuje jen díl celkového množství. Většina „pokladu“ je uložena v zahraničí. „Hlavně v Londýně v Bank of England, jen malá část v Praze,“ říká Aleš Michl.
  • Ročně stojí uskladnění zlata v zahraničí stovky tisíc korun. Malou část zlata ČNB krátkodobě půjčuje ostatním centrálním bankám oproti odpovídajícímu zajištění. „Z těchto operací plyne úrok, který náklady na uskladnění převyšuje. Takže neplatí, že zlato nevynáší úrok – i na peníze na uskladnění si lze vydělat,“ je přesvědčen guvernér.