Rozhovor s M. Morou, viceguvernérem ČNB
Ondřej Houska (ihned.cz 25. 3. 2021, pořad Ranní brífink Ondřeje Housky)
Viceguvernér M. Mora v podcastu iHNed.cz o vysvětlil, proč by se centrální banky neměly angažovat nákupy aktiv v ochraně klimatu: „Je to daleko za rámcem jejich mandátu. Pokud by centrální banky začaly kupovat tzv. zelená aktiva, mohl by v nějaké fázi někdo začít volat po zeleném oddlužení, což by ohrozilo jejich nestrannost a nezávislost.“
Vybrané citace:
„Domnívám, se, že tato činnost je poměrně hodně vzdálená hlavnímu cíli centrální banky – dosahování cenové stability, popřípadě stability finanční. Ale mně přijde, že jak to pole činnosti – globální oteplování, tak druh té aktivity – tzn. korekce tržních selhání, že to je něco, co centrální banky a zejména v této kombinaci nikdy nedělaly. Přijde mi, že to je něco, co jde daleko za rámcem jejich hlavního mandátu.“
„Takových faktorů, které mají vliv na cenovou a finanční stabilitu, to znamená na to, co nás centrální banky bezprostředně zajímá, je mnoho. Může to být globální oteplování, je to zcela jistě demografický vývoj, globalizace, vývoj informačních technologií, umělá inteligence, apod. To vše ovlivňuje jak cenový vývoj, tak možná i finanční stabilitu a já říkám, že klimatická změna je jednou z nich. Tak jako my centrální banky nebojujeme s demografickou změnou, nesnažíme se přímo ovlivňovat globalizaci, proč bychom se najednou měli snažit aktivně ovlivňovat globální oteplování? To mi přijde jako něco, do čeho bychom se skutečně neměli pouštět.“
„Vidím dvě hlavní rizika: První riziko je riziko jakési politizace centrálních bank. Možná se dnes zdá, že na existuje jakási globální politická shoda v tématu globálního oteplování, ale já se domnívám, že to téma se může zpolitizovat na národních úrovních a pak se někdo může ptát, proč a jak tam centrální banky vstoupily svou aktivní politikou a jestli to bylo správné.
Druhé riziko, které vidím, že pokud by centrální banky začaly kupovat tato tzv. zelená aktiva, mohl by v nějaké fázi někdo začít volat po zeleném oddlužení tak jako v eurozóně, kde je řada skupin, které volají po tom, aby ECB ten dluh, který nakoupila zejména u států jižního křídla eurozóny, odpustila. A to si myslím, že se může stát v budoucnu i se zelenými aktivy, což by ohrozilo nestrannost a nezávislost centrálních bank.“