Aleš Michl (Mladá fronta DNES 14. 4. 2020 strana 10, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Kdybychom měřili ekonomickou aktivitu v Česku spotřebou elektřiny, pak dostaneme tyto výsledky: za předposlední březnový týden klesla ekonomika meziročně o 6,5 %. Za poslední březnový týden, který přešel do dubna, to bylo o 9,3 %. A za minulý týden pak spadla o 10,1 %. Výpočty jsme publikovali s kolegou Tomášem Adamem na blogu ČNB. A včera jsme k nim dodělali ještě ten uplynulý týden. Data jsme očistili o vliv počasí. Letos bylo třeba v březnu větší zima než loni. Více se topilo. Bez toho očištění by data nebyla dobře srovnatelná. Spotřeba elektřiny je nyní na úrovni let 2012 až 2013, kdy byla zatím poslední recese v Česku.
Postupně by měla začít růst i nezaměstnanost. I když data teď říkají na první pohled něco jiného: ministerstvo práce minulý týden oznámilo, že míra nezaměstnanosti v březnu byla stejná jako v únoru, tedy 3 %. Opět je ale potřeba data očistit – mají sezonnost. Pokud tak provedeme, pak meziměsíčně po sezonním očištění došlo v březnu k nárůstu nezaměstnaných o 6 500 osob. Pokud došlo/dojde k vlně ukončení činnosti podnikatelů nebo k propouštění, budou se hlásit lidé na úřady práce hlavně až od dubna a dále. Proto úřady práce nereportovaly hned v březnu velký nárůst nezaměstnaných.
Z ekonomiky nemáme zatím dostupná běžná data o HDP, spotřebě domácností nebo průmyslu. Data o míře nezaměstnanosti sice tedy máme, ale ty mají dlouhodobě zpoždění proti ostatním veličinám. Proto jsme sáhli po alternativním indikátoru o spotřebě elektřiny, který můžeme vyhodnocovat hned. Těch minus deset procent je sice propad, ale čekal jsem to horší.