Rozhovor s Evou Zamrazilovou, viceguvernérkou ČNB
Markéta Bidrmanová (Seznam Zprávy 19. 2. 2024, rubrika Byznys)
Viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, že z pohledu inflace se po více než dvou letech vracíme do normálu. „Myslím, že bychom se na cíl, na tu čistou dvojku, mohli dostat třeba v březnu nebo v dubnu, ale jsem velmi spokojená i s tím číslem 2,3 %,“ uvedla v rozhovoru Eva Zamrazilová.
Vybrané citace
„Po více než dvou letech se vracíme do normálu, do našeho cíleného pásma mezi jedním a třemi procenty. Nemyslím si, že by tady bylo nějaké výraznější riziko, že by inflace mohla za nějakých nepříznivých okolností převýšit v průběhu roku 3 %.“
„Já si myslím, že bychom se na cíl, na tu čistou dvojku, mohli dostat třeba v březnu nebo v dubnu, ale jsem velmi spokojená i s tím číslem 2,3 %.“
„Za tím, že jsme přestali v polovině roku 2022 zvyšovat úrokové sazby, si pevně stojím. Spotřebu domácností už jsme dál utlumit nemohli, tu máme nejslabší v celé Evropě. My jsme se rozhodli jít cestou druhého doplňkového nástroje, kterým je měnový kurz.“
„Jsem spíš pro mírnější snižování [základní úrokové sazby ČNB], protože si myslím, že riziko z prodlení v týdnech nebo několika měsících není zas až tak významné. Když bude kurz na slabších hodnotách, než které čekáme střednědobě nebo dlouhodobě, tak budeme muset sazby snižovat pomaleji.“
„Odborníci na celém světě uvažují o tom, jestli neutrální úroková sazba, o které se dříve hovořilo, že je na třech procentech, tak jestli při dvouprocentní inflaci není o něco výše. Na 3,5–4 %.“
„Když jsem si srovnala vývoj čistého jmění domácností od roku 2019 do roku 2022, tak mi vyšlo, že inflace činila za tuto dobu nějakých 25 % a za stejnou dobu se čisté jmění domácností zvýšilo o 29 nebo 30 %. To znamená, že z toho úhlu pohledu zůstalo reálné bohatství domácností víceméně na svém.“
„Jak rostla inflace, lidem se zhodnotily nemovitosti. Finanční aktiva domácností vzrostla, zhruba o čtvrtinu.“
„Z pohledu čistého jmění přišly o nejvíc domácnosti, které si nechaly peníze na běžném účtu, kde leží stále nějakých 70 % vkladů. Tyhle domácnosti skutečně přišly o čtvrtinu. Ale domácnosti, které nějakým způsobem se svými aktivy pracovaly, investovaly minimálně alespoň do spořicích účtů nebo do nějakých investičních produktů, přišly podstatně o méně. Tvrzení, že lidé přišli o čtvrtinu peněz, je zkratkovité.“
„Je tady otázka, jestli si část přecenění obchodníci a poskytovatelé služeb nenechali na další měsíce. Nevnímám to ale jako až tak velké riziko. Z konjunkturálních průzkumů statistického úřadu vyplývá, že většina průmyslníků a poskytovatelů služeb nehodlá své ceny v příštích třech měsících měnit.“
„Je tady prostor pro další zlevňování. Pokles cen zemědělských producentů se zatím prohlubuje. Ceny zemědělských výrobků klesaly v prosinci o více než 20 %, ceny producentů v potravinářském průmyslu o 4 % meziročně.“
„Náš odhad růstu ekonomiky je nějakých 0,6 %. Je možná trošku pesimistický ve světle nejnovějšího čísla o inflaci. Možná bude reálný růst trošičku lepší. Domácnosti si vydechnou, začnou jim růst reálné příjmy, doufejme, že zůstane stále bezproblémový trh práce, že se lidé nebudou obávat nezaměstnanosti, vysokých nedoplatků za účty na energie a že tedy lidé trošku více začnou utrácet.“
„Myslím si, že růst by se měl příští rok vrátit ke dvěma procentům.“