Eva Zamrazilová: O rozsahu snížení sazeb se rozhoduji

Rozhovor s Evou Zamrazilovou, viceguvernérkou ČNB
Jan Lopatka (Reuters 17. 6. 2024)

„Silnější koruna by spíš byla argumentem pro výraznější pokles úrokových sazeb, na druhou stranu rizika spojená s cenami služeb jsou argumentem pro menší snížení,“ prohlásila viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Co v rozhovoru zaznělo:

Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová uvedla, že se bude na měnovém zasedání příští týden rozhodovat mezi snížením úrokových sazeb o 25 a 50 bazických bodů a bude pečlivě zvažovat dopady silnější koruny a na druhé straně stále silného růstu cen služeb.

V rozhovoru pro Reuters rovněž řekla, že nejnovější data o běžném účtu platební bilance za duben ukazují na silnější měnový kurz. „Silnější koruna by spíš byla argumentem pro výraznější pokles úrokových sazeb, na druhou stranu rizika spojená s cenami služeb jsou argumentem pro menší snížení,“ prohlásila.

Dále uvedla, že důvodem k obavám zůstává více než 5% růst cen služeb. „Často jde o menší podnikatele – kadeřníky, kosmetičky, hospodské – kteří si prošli strašnou zkušeností během covidu a snaží se vytvořit si rezervu na horší časy tím, že zvyšují ceny víc, než by museli.“

Pokud jde o mzdy, jejich nominální růst o 7 % v prvním čtvrtletí nepředstavuje podle viceguvernérky Evy Zamrazilové velký důvod ke znepokojení z hlediska inflace, protože růst jejich mediánu byl pomalejší a mzdový růst se koncentroval do skupin obyvatel s vyššími příjmy, u nichž je menší pravděpodobnost, že zareagují zvýšením výdajů. Fiskální schodek zůstává pro úrokové sazby dlouhodobějším rizikem ve směru jejich zvýšení, ale v nejbližším rozhodování nebude hrát roli.

Zatímco centrální banka uvedla, že pozdější snižování úrokových sazeb hlavních centrálních bank a jeho vliv na kurz jsou klíčovým faktorem, který by mohl zpomalit pokles českých úrokových sazeb, viceguvernérka Eva Zamrazilová prohlásila, že vnímá více cenových rizik v domácí ekonomice než v zahraničí. Doplnila také, že důvěra investorů je pro trhy důležitější než úrokový diferenciál.