Aleš Michl (Mladá fronta DNES 20. 6. 2022 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Po telefonu se jedna starší žena nechala zlákat na nabídku „investice“ do kryptoměn. Poslala přes 200 tisíc korun. Případ minulý týden zveřejnila Policie ČR. Loni na přelomu září a října jsem napsal tři díly sloupků o investičních šmejdech. Ten nový příběh ze zprávy Policie ČR je rovnou díl čtvrtý.
Ženu z Přerovska při čtení na internetu nalákal inzerát týkající se investování do kryptoměn. Klikla na odkaz. Vyplnila své údaje. Po pár minutách se jí ozval neznámý muž. Požadoval údaje k platební kartě z toho důvodu, aby mohla „investovat“ do kryptoměny. Žena tyto informace poskytla.
Nato jí neznámý muž sdělil, že se s ní následující den někdo spojí a vysvětlí, jak s „investičním“ účtem pracovat – a hovor ukončil. Jak řekl, tak se i stalo. Příštího dne ji kontaktoval jiný muž, který ji postupně naváděl na různé odkazy a ona vyplňovala potřebné údaje k založení účtu pro „investice“.
Tak to pomalu postupovalo až k pokynu, aby potvrdila platbu ve výši necelých 180 tisíc korun na cizí účet. Platbu potvrdila a peníze ihned odešly. Vzápětí jí přišlo další oznámení, aby potvrdila další platbu ve výši 27 tisíc korun na stejný účet, i tuto platbu potvrdila. Po odeslání druhé platby muž na druhé straně telefonu hovor přerušil s tím, že musí jít něco řešit s technikem, ať čeká na lince, že za chvíli budou pokračovat v „investování“.
Poškozená ale čekala marně a hovor po nějaké době sama ukončila. Od té doby ji nikdo nekontaktoval, a tak přišla na policejní služebnu oznámit, co se jí stalo. Tam se dozvěděla, že se stala obětí podvodu, který je v současné době na sociálních sítích velmi rozšířen. Pro trestný čin podvodu byly zahájeny úkony trestního řízení. Peníze jsou ale v nedohlednu.
Každé poučení bolí.