Rozhovor s Janem Fraitem, viceguvernérem ČNB
Michaela Nováková (Investiční web 1. 8. 2024)
Co v rozhovoru zaznělo
Bankovní rada jednomyslně dospěla k názoru, že jsme v situaci, kdy můžeme začít takzvané jemné ladění. Měnové podmínky se docela uvolnily a musíme velmi silně zvažovat, do jaké míry je budeme uvolňovat i pokud jde o krátké úrokové sazby.
V ekonomice stále vidíme určité zdroje inflačních tlaků, a proto budeme velmi pečlivě zvažovat, jak rychle pokračovat se snižováním krátkých sazeb.
Umíme si představit, že se ve světové ekonomice nebo v eurozóně objeví šoky, na které budeme muset poměrně razantně reagovat. Nicméně v tuto chvíli, i s ohledem na to, jak výrazně poklesly delší úrokové sazby, není moc pravděpodobné, že bychom přistupovali k razantním krokům a předpokládám, že budeme pokračovat v jemném ladění.
Přísné měnové podmínky nejsou tím důvodem, proč ekonomika neroste. Koneckonců v posledních týdnech došlo k určitému oslabení koruny a stejně jako v řadě dalších zemí poklesly delší úrokové sazby, takže měnové podmínky se uvolnily. Vnímáme to tak, že slabá ekonomická aktivita a zhoršená nálada v ekonomice nesouvisí s měnovou politikou.
Inflace ve službách je stále poměrně silná. Souvisí to spíše s nákladovými tlaky, které vznikly v minulosti a také s tím, že podmínky na trhu práce zůstávají napjaté. Dvouprocentní inflaci samozřejmě vítáme, ale máme docela jasné indicie, že je tak překvapivě nízká z důvodu některých nestabilních složek inflace. Je možné, že v dalších měsících se některé složky inflace občas pohnou nahoru, což by v kombinaci s relativně vysokou inflací ve službách mohlo vést k přestřelování inflačního cíle a ke vzniku očekávání, že inflace pořád tak nízká nebude.