Jan Procházka: Regulace kryptoaktiv otevře i prostor pro inovace

Rozhovor s Janem Procházkou, členem bankovní rady ČNB
Petr Lukáč (KryptoSpace 10. 10. 2024)

Vybrané citace:

ČNB nedohlíží jen na banky

Na trhu působí subjekty, které jsou nebankovního charakteru, takže dohlížet jen na banky a pojišťovny by nestačilo. Těch subjektů je moc a ovlivňují celý finanční svět a jeho stabilitu. Je řada subjektů, které potřebují licenci, například jde o investiční společnosti, obchodníky s cennými papíry, směnárny, platební instituce, poskytovatele spotřebitelských úvěrů a jiných finančních služeb. Těch subjektů je hodně a přibývají. Přibývají každý rok a nejde jen o „kryptaře“. V posledním roce nově licencujeme crowdfundingové platformy a přibyli nám také správci nevýkonných úvěrů.

Dosavadní regulace kryptoaktiv

Dosavadní regulace dosud byla a je primárně ošetřená v živnostenském zákoně. Je tam volná živnost pojmenovaná poskytování služeb spojených s virtuálním aktivem. V České republice je hodně subjektů, které si to „zaškrtly“. V té kolonce jich je asi 25 tisíc, což je velké číslo. Většina „kryptařů“ pak podléhá také AML zákonu. Co se týče Evropy, tak regulace dosud byla nejednotná. Dohled v ČR spadal primárně pod FAÚ (Finanční analytický úřad) a dohlížela se zejména pravidla AML, tedy pravidla namířená proti praní špinavých peněz. Takže jisté povinnosti ty firmy měly, ale bylo to roztříštěné.

Přicházející změna – Evropské nařízení o kryptoaktivech (MiCA)

Počítám s tím, že to, co je nyní v Poslanecké sněmovně, bude schváleno. A záměr je, že z těch 25 tisíc subjektů – živnostníků, když to zjednoduším – se někteří stanou licencovanými subjekty. Část z nich bude spadat pod nařízení MiCA. Další pak, dle aktuálního návrhu, budou spadat pod speciální licenci FAÚ, která nahradí stávající živnost. A pak zde bude část „pankáčů“, kteří budou stát nadále mimo regulaci.

Na co bude ČNB dohlížet?

MiCA přináší opravdu podrobná pravidla, samotné nařízení včetně prováděcích předpisů má stovky stran. Primárním záměrem je dohled nad nabízením kryptoaktiv veřejnosti a poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy. Dále budou stanoveny podmínky pro udělení licence a působení na trhu, pravidla kapitálové přiměřenosti, jaké osoby budou moci obchodníky s kryptoaktivy řídit, jak mají takové firmy řídit rizika či oddělovat svůj majetek od majetku klientů. V MiCA je hodně prvků z regulace obchodníků s cennými papíry a obecně kapitálového trhu.

Důvody pro regulaci a její přínosy

Zájmem je, aby byla tato oblast finančního trhu v zájmu ochrany spotřebitele transparentní, aby tam fungovaly nějaké principy. A druhým motivem je inovační potenciál. To znamená, že regulace vytvoří prostředí, které by mělo mít potenciál pro inovace. Z nedávných let je příkladem regulace o platebních službách PSD2, která otevřela tento trh novým hráčům, například z řad start-upů. Takže v tom vidím potenciál MiCA, že se otevře pole pro inovace. Nová pravidla říkají: buďte transparentní, buďte otevření, buďte zároveň odolní, buďte regulovaní. A to umožní, že jiné subjekty na trhu budou moci stavět na vašich dobrých nápadech.