Janáček: Exit strategie je důležitá pro úvahy o intervencích

Jana Mlčochová (Reuters 29.10.2013)

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Kamil Janáček je "velice opatrný" při úvahách o spuštění kurzových intervencí, protože si není jist správným způsobem, jak využití tohoto mimořádného prostředku ukončit, uvedl v rozhovoru pro Reuters.

Sedmičlenná bankovní rada debatuje o použití intervencí k oslabení koruny od loňského listopadu, kdy snížila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu.

Rada se však neshoduje, jaké podmínky by měly nastat, aby bylo potřeba tento nástroj použít.

"Problém není devizové intervence zahájit," řekl Janáček v rozhovoru pro Reuters.

"Problém je, že když tento proces nastartujete, tak musíte mít představu, jak se z toho dostat, tedy představu o exitu. Já zatím tu představu zcela jasnou nemám."

Špatně zvolená strategie exitu by podle Janáčka mohla způsobit šoky v ekonomice, protože by ji mohly doprovázet výrazné výkyvy kurzu koruny nebo její prudké, nárazové posílení.

"Myslím, že v této obavě nejsem v bankovní řadě osamocen," dodal.

Česká ekonomika se ve druhém kvartálu vymanila z šest čtvrtletí trvající recese, když jí pomáhaly rostoucí vývozy průmyslové produkce.

Inflace však zůstává navzdory oživení utlumená, v září zpomalila na 1,0 procenta neboli přesně na dolní okraj tolerančního pásma ČNB se středovou hodnotou 2 procenta.

Měnověpolitická inflace očištěná o dopad změn nepřímých daní činila 0,2 procenta, a byla tak hluboko pod cílovým intervalem.

Stále ostřejší konkurenční boj a globální pokles cen elektrické energie přiměly firmy ČEZ, RWE a Pražskou energetiku, aby ohlásily k novému roku snížení cen o 10 až 19 procent, zatímco ceny plynu by měly klesnout o jednotky procent.

ČNB vydá 7.listopadu aktualizaci makroekonomické prognózy, v níž by se tyto změny působící protiinflačním směrem mohly promítnout.

Janáček řekl, že inflace v příštích měsících s vysokou pravděpodobností zpomalí pod 1 procento, ale takový vývoj pro něj neodůvodňuje intervence proti koruně.

Janáček zároveň uvedl, že by spíše připustil krátké období mírné deflace, než aby riskoval šoky do ekonomiky, které by mohly nastat při spuštění intervencí bez správné strategie pro jejich ukončení.

"Toto je ten hlavní důvod, který mě činí velice opatrným, a je to důvod, proč bych klidně dva až tři měsíce toleroval deflaci v desetinách (procenta)," řekl Janáček.

Janáček ale také řekl, že pokud by deflace trvala "několik málo měsíců" a přidaly se známky návratu ekonomiky do recese, pak by souhlasil s intervencemi. Dalším argumentem pro intervence by mohla být i změna v inflačních očekáváních, která jsou nyní zakotveno poblíž cíle ČNB.

"U mne osobně určitě vždy platí, že při rozhodování jde o celkový mix různých faktorů a podmínek, rozhodně to nezávisí na jednom faktoru," řekl Janáček.