Snížení základní úrokové sazby a další kroky ČNB
Rozhovor s J. Rusnokem, guvernérem ČNB
Tomáš Pancíř (ČRo Radiožurnál 26. 3. 2020, pořad Dvacítka Radiožurnálu)
Audio (externí odkaz na web ČRo Radiožurnálu)
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Dnešním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu je guvernér České národní banky a také bývalý premiér Jiří Rusnok. Dobrý den, zdravím vás po telefonu.
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Hezké odpoledne, dobrý den.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Ekonomové očekávali další snížení základní úrokové sazby od toho vašeho dnešního jednání, ale čekali mírnější snížení, maximálně o půl procentního bodu, nakonec jste rozhodli o snížení o tři čtvrtě procentního bodu, proč jste sáhli k tomu výraznějšímu snížení?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Tak především proto, že všechno ukazuje na to, že ten zásah do ekonomiky způsobený tou epidemií a vlastně zastavením veškerého, téměř veškerého ekonomického života bude prostě velký, a je jasné, že my musíme se v té měnové politice chovat takzvaně vpředhledícím způsobem, to znamená předvídat v rámci možností, co bude zhruba za rok, za rok a půl, a my bohužel vidíme, že ten rok 2020 bude opravdu hodně jiný, než jsme si původně mysleli někdy začátkem tohoto roku, a ta ekonomika bude potřebovat výrazné uvolnění měnových podmínek a pro to my máme jako hlavní nástroj úrokové sazby, no a ta debata v bankovní radě prostě převážila ve směru razantnějšího kroku, o něco razantnějšího, než očekávali analytici, ale ten rozdíl je 25 bazických bodů, protože si myslíme, že tím nemůžeme nic pokazit. Není na co čekat a aspoň tímto způsobem, samozřejmě víme, že to není opatření, které by jaksi teď zachraňovalo ekonomiku bezprostředně, ale potom, až začne ta ekonomika se, doufejme, nějakým způsobem vracet do normálních kolejí, tak by jí to mělo pomoci.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Normálně bankovní rada České národní banky samozřejmě vychází z ekonomických prognóz. V tuto chvíli při tom dnešním jednání měli jste skutečně nějaká čísla, nebo jsme teď ve stavu, kdy se vlastně nic nedá seriózně dopředu odhadnout?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Ano. Ono navíc to bylo jednání měnové nad takzvanou malou situační zprávo, to je zpráva, která nevychází z nové, originální prognózy, ale pouze z aktualizace té minulé prognózy, čili v našem případě té lednové, únorové a my jsme teda měli jakousi interní aktualizaci, ale jak říkáte, v tuto chvíli, kdy se všechno mění v podstatě každý den, tak ta čísla je třeba brát s velkou rezervou.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
A můžete tedy, pardon, že vás přerušuji, ale můžete konkretizovat, jaká čísla tedy jste v té upravené prognóze měli?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Tam bylo několik scénářů. V podstatě ta debata vedla k tomu, že ani nebudeme zveřejňovat ty scénáře, protože skutečně jsme si vědomi jejich rychlého zastarávání, každopádně nejrealističtější scénáře jsou bohužel ty nejvíce pesimistické a ty ukazují, že tady bude pokles ekonomického výkonu asi někde okolo pěti, ale možná také více procent, a to všechno záleží až podle toho, jak se bude situace vyvíjet, tam, kde s tou obnovou normálního chodu společnosti.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Hlavní ekonom ING Jakub Seidler agentuře ČTK řekl, že to samotné snížení sazeb v tuto chvíli nebude samo o sobě účinným lékem v boji s ekonomickými následky těch současných mimořádných opatření. Vy si myslíte, že to bude mít nějaký zásadní dopad, že opravdu bylo potřeba dnes takto razantně tu sazbu snížit, že to bude mít pozitivní efekt?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
No já jsem řekl, že my nejsme naivní a samozřejmě víme, že bezprostředně to situaci nezachrání, protože jaksi šíření viru to nezastaví, obchody to neotevře, hotovost nebo ten plynulý peněžní tok to neobnoví samo o sobě, takže toho my jsme si velice dobře vědomi, a proto také jsme také ještě přijali další rozhodnutí. Já bych chtěl zmínit to rozhodnutí o snížení proticyklické kapitálové rezervy také o 0,75 procentního bodu na jedno procento.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Což se týká bank, abychom teď doplnili.
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Ano, to se týká bank a to je vlastně opatření, které bude mít efekt okamžitě, protože okamžitě je účinné od 1. dubna, a vlastně to znamená, že od 1. dubna banky mohou tuto rezervu nebo tuto část té rezervy vlastně volně použít ke svému fungování, to znamená úvěrování, krytí úvěrových ztrát a tak dále, čili to je například krok, který má okamžitý účinek. Samozřejmě...
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Pane guvernére, jestli mohu poprosit, já bych se ke stavu bank a k tomuto opatření vrátil ještě za chvíli, ale teď bych ještě zůstal chvíli u dopadů toho snížení základní úrokové sazby. Podle mnohých ekonomů to může vést k dalšímu oslabení koruny. Jste s tím srozuměni?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Samozřejmě jsme s tím srozuměni, ale jak vidíte, tak to nevedlo, aspoň okamžitě...
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Zatím v průběhu odpoledne ne, to je pravda.
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Dokonce koruna mírně posilovala, čili podívejte, samozřejmě může to vést, ale to je jenom, pokud by to vedlo, tak by to byla dočasná záležitost, a my jsme kromě jiného také znovu zdůraznili v tom našem prohlášení, že jsme připraveni na to, pokud by koruna skutečně začala neodůvodněně a příliš prudce oslabovat, tak jsme taky odhodlaní a připraveni použít naše devizové rezervy na to, abychom ji vrátili, řekněme, do nějakého koridoru, který považujeme ještě za ekonomicky odůvodnitelný, nebo chcete-li odůvodnitelný fundamentálními parametry české ekonomiky, takže my /nesrozumitelné/ kurz koruny, nicméně koruna je samozřejmě důležitý nástroj, respektive důležitý parametr těch celkových podmínek, a jestliže koruna oslabila v minulých dnech dost výrazně, tak vlastně to spolu ještě s tím snížením sazeb celkově uvolňuje ty ekonomické podmínky, ale každý ten kanál trochu jiným způsobem.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Máte nějakou vydiskutovanou hranici, kdyby ty vaše intervence proti dalšímu oslabování české koruny přišly?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
No samozřejmě nějakou hranici vydiskutovanou interně máme, ale pochopíte asi, že o ní nebudu hovořit.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Ani řádově, o kolik třeba oproti tomu současnému kurzu by to bylo?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Ani řádově, protože to by bylo hodně neprofesionální.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Minulý týden Česká národní banka konstatovala, že kapitálová pozice domácího bankovního sektoru je v současnosti robustní a že bankovní sektor jako celek je schopen se vyrovnat s důsledky i významně nepříznivého ekonomického vývoje, což dokládají dohledové i makrozátěžové testy, tolik citace z vašeho prohlášení, které jste dnes zopakovali, to znamená, že i dnes jste to kontrolovali a stále ta situace je stejně dobrá?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Ano, ta situace zatím je velmi dobrá a my skutečně to kontrolujeme velice pečlivě a každý den téměř máme teď zesílený reporting bank, ale je třeba očekávat pochopitelně, banky nežijou na ostrově žádném, je třeba očekávat, že samozřejmě, až začnou se projevovat ztráty těch klientů úvěrových, které banky ve svých portfoliích mají, tak to samozřejmě do té jejich pozice dopadne a ony budou nuceny konzumovat část toho svého kapitálu nebo různých kapitálových rezerv prostě právě na ty úvěrové ztráty, s tím se musí počítat a jde o to, aby stále byly schopny prostě jaksi plynule fungovat i za tohoto šoku. A na to prostě také myslím, že velmi dbáme.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
S čímž tedy souvisí to opatření, o kterém jste mluvil před chvílí, to snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy. Vy už jste říkal, že byste byli ochotni případně jít pod to jedno procento, kdyby to tak mohlo být aktuální, nebo to byste rozhodli operativně, jakmile by situace se zhoršila?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
To můžeme rozhodnout velmi operativně, přesně tak, v podstatě kdykoliv může bankovní rada se sejít a toto rozhodnout. Zatím pro to není žádný důvod, už to dnešní uvolnění je, řekl bych, trochu nad rámec původních možná očekávání, protože zatím skutečně nepozorujeme, že by už ta situace dospěla až do těch bilancí bank nějak viditelně, ale jsme na to připraveni samozřejmě, pokud to bude potřeba, tak se ta rezerva bude dále snižovat, nebo dokonce rozpustí úplně až na nulu, a to můžeme udělat v podstatě okamžitě, bezprostředně, kdykoliv bude ta nutnost.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Máte v záloze, případně další opatření na podporu bank v téhleté situaci?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Na podporu bank, tak my především doufáme, ale nejenže doufáme, ale děláme kroky k tomu, aby se banky do nějaké neřešitelné situace nedostaly. Samozřejmě my už jsme minule rozhodli o tom, že obnovujeme takovou takzvanou dodávací repooperaci, abych to vysvětlil snad srozumitelně, to znamená, pokud by banka potřebovala likviditu, kterou by zrovna neměla, tak samozřejmě může přijít k nám a proti jaksi zástavě příslušných cenných papírů, už v podstatě státních dluhopisů, od nás dostane potřebné peníze za úrok, který odpovídá té reposazbě, kterou jsme dneska dokonce snížili, čili za jedno procento, takže banky mají kanál, kterým mohou řešit své případné likviditní problémy, ale zatím je to jenom možnost, která existuje, ale naštěstí ji banky nevyužívají. Pokud jde o další záležitosti, tak jak říkám, můžeme dále uvolňovat tu proti cyklickou kapitálovou rezervu, samozřejmě případně můžeme navyšovat prostě to dodávání likvidity vůči bankám, pokud by chtěly a potřebovaly zase proti jejich tržbě státních dluhopisů. A samozřejmě nechci jít do další teoretických kroků, které ale nepředpokládám, že by byly vůbec v nejbližší době na pořadu dne.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Když se od bank přesunu k těm klientům bank, dá se předpokládat, že opravdu řada lidí nebude mít na to, aby splácela své závazky. Můžete v tomto směru jako Česká národní banka pro ty klienty něco udělat? Můžete třeba nějakým způsobem působit na banky, aby k těm klientům byly vstřícné, aby třeba umožnily odklady splácení těm, kteří kvůli koronaviru na to teď nebudou mít?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
S tím se samozřejmě počítá, běží v podstatě kontinuální komunikace s bankami a jejich s asociací, aby banky v tomto ohledu připravily tyto programy úlev pro své klienty, kteří se ocitli v těžké situaci z hlediska svých hotových peněz nebo financí.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Zatím tedy, že vám do toho skáču, odezva od bank je pozitivní v tomhletom? Nenarazili jste na to, že by některé banky byly, řekněme, příliš přísné ke svým klientům?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Odezva od banky je všeobecně pozitivní, banky si velice dobře uvědomují, že je v jejich zájmu si zachovat naprostou většinu svých klientů, protože předtím o ně těžce soupeřily soutěžily na trhu a bylo by z toho pohledu nějaké další budoucnosti vlastně pro ně velmi nezodpovědné, se dá říct, o ty klienty snadno přijít, takže ta odezva je pozitivní. Banky různě už tyto programy nějakým způsobem rozjíždějí. Samozřejmě tam je určitá obtíž v nějaké administrativní kapacitě, protože přece jenom ta banka se snaží zeptat každého na nějaké elementární důvody, musí se to nějak administrovat, je to nějaká změna smlouvy nebo nějaký její doplněk, a to samozřejmě všechno zabírá čas. Dneska banky mají řadu lidí home officech, takže ano, to běží. A my to rozhodně podporujeme, aby to banky dělaly. Také jsme bankám řekli, že jím uvolníme maximálně ty dohledové a regulatorního rámce, aby nebyly pod tlakem, že když toto budou dělat, tak my je budeme jaksi svírat v kazajce navyšování kapitálových potřeb a tak dále, že prostě to bude speciální důvod, který bude uznáván v zásadně paušálně jako důvod pro to, aby nevytvářely žádné velké dodatečné například opravné položky na tyto odsunuté restrukturalizované úvěry, ale samozřejmě každá banka je trochu jiná, má trochu jinou obchodní politiku, jiný typ smluv, takže to všechno trochu trvá. Otázka je teoreticky, jestli samozřejmě do toho nemá, možná uvidíme, běží ta debata, vstoupit vláda a jestli třeba pro nějaké období, krátké období, asi jen několika měsíců nesáhnout po nějakém zákonném prostředku typu nějakého moratoria.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vy byste byl pro, vy byste doporučil vládě takové moratorium, aby schválila?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Strašně záleží na tom, jak se to připraví, jak se to udělá. Není to úplně elementární věc. Je jasné, že takové paušální řešení s sebou nese vysokou pravděpodobnost spousty takzvaných černých pasažérů, to znamená těch, kteří nemají důvod přestat splácet...
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Ale využijí toho.
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Ale využijí toho, čili musíme si pak dát na misky vah, jestli ten efekt celkový je víc než ty případné nedokonalosti, ale rozhodně a priori nejsme proti tomu uvažování tímto směrem, takže uvidíme, ta jednání s vládou i s bankami, běží.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vláda v tomto týdnu narychlo schválila novelu zákona o České národní bance, která by měla rozšířit vaše možnosti obchodování, zatímco v současnosti může Česká národní banka obchodovat pouze s nástroji se splatností do jednoho roku, a to jen s bankami nebo spořitelními a úvěrovými družstvy, ta novela to omezení ruší, centrální banka by mohla obchodovat s cennými papíry s delší splatností a s více subjekty. Pane guvernére, s tímhletím návrhem a s tím nápadem, aby rychle byl schválen ideálně v tomto týdnu, jste přišel vy, nebo centrální banka, nebo vláda?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Tak ten nápad, nápad, on to není žádný velký nápad, víte. Tento návrh zákona už v podstatě 5 let prochází legislativním procesem.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Ale zatím neprošel. A tento týden vláda ho schválila operativně a moc nechybělo a mohl se dostat na tu mimořádnou schůzi sněmovny.
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Což podle mého názoru bylo zcela legitimní a správné, protože to je typická změna, která je připravená pro krizové situace. My jsme doufali, že ji prosadíme někdy v průběhu jaksi mírových dohod v dobách hojnosti, ale jak už to tak bývá, v dobách hojnosti nikdo nechce slyšet o tom, že někdy taky může být zle. No, takže teď jsme v situaci, kdy už možná doby hojnosti končí, a zákon tohoto typu úplně dokonalý nemáme,, takže ano my jsme nějakým způsobem komunikovali s Ministerstvem financí a říkali jsme: bylo by velmi dobré zejména s ohledem na to, že stát se chystá na vydávání velké sumy dluhopisů, čili zadlužování se, mít jistotu, že ten trh bude funkční v každé situaci a nebude nějakým způsobem kolabovat nebo produkovat nějaké extrémní ceny, stresové, dané prostě nějakým stresem.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
To znamená, pane guvernére, když paní ministryně financí Alena Schillerová v pondělí v České televizi řekla, že tím cílem je to, abyste mohli nakupovat české státní dluhopisy, že jste se na tom dohodli telefonicky, tak je to pravda, dohodli jste se na tom?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Ne, ne, ne, ne, ne. Takhle to přesně nebylo, já jsem upozornil paní ministryni, že by bylo dobře tento zákon konečně doprojednat, anebo aspoň tuto jeho část, to znamená, tam je ještě druhá část, která teď není tak akutní a nejde o to, že my bychom nakupovali ty státní dluhopisy přímo od státu, to ani nemůžeme, to by bylo porušení jaksi evropsky závazného pravidla měnového financování.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
To je pravda, ale na sekundárním trhu byste ty dluhopisy mohli kupovat.
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Na sekundárním trhu, přesně tak. Což můžeme kupovat už dnes, akorát, že dnes to můžeme kupovat pouze od bank a spořitelních družstev a můžeme kupovat podle výkladu právníků v zásadě jenom cenné papíry se splatností do jednoho roku a je evidentní, že pro prosazování jak finanční stability, což je náš mandát, tak cenové stability se může ukázat jako nutné vstoupit v nějakých krizových situacích na ten trh a kupovat tam veškeré státní dluhopisy nebo i ty s dlouhou splatností a také například mít možnost kupovat třeba dluhopisy ne přes zprostředkovatele jako, jakými jsou v tomto případě banky, ale třeba od pojišťoven, penzijních fondů, investičních společností. Dneska vidíme, ten trh je velmi nervózní, jsou investiční společnosti, které mají své klienty, kteří si chtějí vybrat své peníze, ta společnost samozřejmě má investováno, často třeba do těch státních dluhopisů a musí je prodávat tak trošku pod tlakem. Když prodává pod tlakem, banky samozřejmě, které to od nich kupují, je tlačí do velkých slev, což jsou ztráty pro tu investiční společnost a vlastně ztráty taky pro ty klienty a jsou to ztráty do jisté míry zbytečné.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Někteří ekonomové nebo politici nebo ekonomičtí komentátoři varovali v reakci na tu novelu před možnými následky před tím, že by mohlo to celé vést k ohrožení nezávislosti České národní banky, že by se Česká národní banka mohla potenciálně dostat pod silnější tlak vlády. Uvědomujete si tohleto riziko?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Pane redaktore, já se omlouvám, ale co to říkají, tak vůbec tuto situaci asi nečtou, nepozorují svět. Prosím pěkně, všechny vyspělé centrální banky na světě toto mají ve svém repertoáru už roky. My jsme před těmi pěti lety neudělali nic jiného, než jsme víceméně okopírovali status ECB, která takovou politiku samozřejmě trochu v jiných podmínkách provádí standardně, dneska ji samozřejmě navyšuje. A nemám pocit, že by někdo říkal, že ECB nebo americký FED nebo britská centrální banka nebo švýcarská, jsou méně nezávislé, než jsme my, jo, nebo že ztratili tu svoji nezávislost. To prostě spolu nesouvisí, s nezávislosti to nemá nic společného. My to nemůžeme dělat jinak než jako prostředek pro naplňování svého mandátu, nemůžeme přijímat žádné pokyny od nikoho, že máme něco dělat tam či onam, a to taky trvá a nic se na tom nezmění, pokud by taková novela byla přijata, takže ta péče je dojemná, já jsem za ni rád, protože skutečně nezávislá centrální banka je velká hodnota každé demokratické země, ale tady pláčeme na špatném hrobě.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Já ještě nakonec našeho rozhovoru využiji toho, že vy máte zkušenost jak s vedením centrální banky, tak také s tím, že jste byl ministrem financí a že jste byl premiérem. S touhle tou zkušeností máte nějaké rady pro současnou vládu, co by měla dělat? Doporučujete něco konkrétního?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
To bych, pane redaktore, ne, ne, ne, ne. Já bych žádné rady nechtěl vyslovovat, protože v této situaci je každá rada drahá a nechtěl bych se stát nějakým laciným rádcem. Ono samozřejmě po bitvě taky je mnoho generálů. Já myslím, že vláda dělá maximum, snaží se, nikdo nejsme dokonalí. Každý uděláme tu či onde nějakou chybičku, ale jde o to, aby to nebyly prostě chyby, které se nedají napravit nebo které se kumulují, a to si myslím, že rozhodně není náš případ v tuhle chvíli, takže ode mě se asi žádné rady nedočkáme.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Dobře, ještě 1 věc. V těch posledních týdnech a dnech se mění chování spotřebitelů i obchodníků, v řadě obchodů žádají zákazníky, aby platili, pokud možno bezhotovostně. Projevuje se to už tohle v nějakých číslech, v nějakých datech, které máte k dispozici? Je znát, že se méně v České republice používá hotovost?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Tak my samozřejmě máme jenom, řekl bych, takhle bezprostředně nějakou představu o tom, kolik té hotovosti od nás chtějí komerční banky nebo jiní, řekněme, zpracovatelé těch hotových peněz, kteří je pak dodávají třeba maloobchodu. Tam obvykle bývá takový fenomén, že když je nějaká krize, nějaká nejsou, tak rostou ty výběry hotovosti, to jsme zaznamenali velmi krátce v této situaci a teď už se spíš nám velké sumy v té hotovosti vrací zpátky do centrální banky, takže z toho bych nepřímo odvozoval, že skutečně roste významně podíl toho bezhotovostního placení.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Tak, jak se ty peníze vrací k vám, budou vracet do oběhu. Vy jste před týdnem říkali, že neřešíte dezinfekci bankovek, to stále trvá? Stále jste přesvědčeni, že na těch bankovkách, které se od vás vracejí do oběhu, nemůže být koronavirus?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Ano, jsme přesvědčeni, že rozhodně to není žádným zdrojem šíření viru. Ty peníze, když se k nám dostávají, a to samozřejmě se k nám dostávají jenom část těch peněz, protože velkou část zpracovávají přímo ti zpracovatelé komerční, tak ony procházejí určitým procesem, kdy se zjišťuje jejich kvalita a mimo jiné i taková, řekněme, chemická, nikoliv samozřejmě biologická, ale, řekněme, obecně taková čistota.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
A z toho tedy vychází, že jsou v pořádku, jestli to dobře chápu?
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
No, a minimálně u nás zůstávají...
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Tak já musím náš rozhovor ukončit, díky. Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl Jiří Rusnok, guvernér České národní banky, na slyšenou.
Jiří RUSNOK, guvernér ČNB, bývalý premiér
Děkuji za pozvání, na slyšenou, všechno dobré.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Od mikrofonu se loučí Tomáš Pancíř.