Rozhovor s J. Rusnokem, guvernérem ČNB
Tomáš Pancíř (ČRo Radiožurnál 9. 3. 2022, pořad 20 minut Radiožurnálu a ČRo Plus)
Inflace poroste. Bez dosavadního zvyšování úrokových sazeb bychom dnes ale měli ještě větší problém, uvedl v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál guvernér Jiří Rusnok.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus je guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Dobrý den, vítejte v našem studiu.
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Dobrý den. Děkuji za pozvání.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Česká národní banka se dnes oficiálně svým prohlášením vymezila vůči "dezinformacím, které zpochybňují stabilitu českého bankovního sektoru". Znamená to, že máte jistotu, že válka na Ukrajině v tuto chvíli neohrožuje stabilitu žádné z bank působících na území České republiky?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
My máme jistotu, že české banky jsou skutečně velmi zdravé, tzn. mají více než dostatek kapitálu, mají velké přebytky likvidity, to mimo jiné znamená, že mají v podstatě větší množství vkladů, než kolik mají rozpůjčováno v úvěrech. Podléhají našemu dohledu, kterých je znám tím, že je relativně docela přísný, takže není žádný důvod v tuto chvíli se o jejich jaksi existenci a zdraví obávat. Samozřejmě nikdo na světě vám nedá nějakou garanci 100 procentním na věky. Samozřejmě, pokud bude pokračovat tento bohužel neblahý vývoj i ekonomický, tak se nás to dotkne ekonomicky a banky jsou součást ekonomiky, taky jich se to nějak do budoucna dotkne, budou mít minimálně mnohem menší zisky, než mají atd. ale, že by je to ohrožovalo na jejich prostě existenci to rozhodně ne.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Máte zmapováno třeba to, jaké české banky mají vazby na ekonomiku Ruska, jestli třeba ty sankce, které západní svět na Rusko uvalil, teď se spekuluje o tom, že bude ty sankce ještě posíleny tak, jestli tohle to může mít vliv na české banky?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Ale, to máme velice dobře zmapováno, protože samozřejmě to je nový, ne úplně nový, ale to je prostě rizikový faktor, který nám samozřejmě banky reportují. České banky, ty, které způsobí v České republice nebo české dcery evropských bank, tak vlastně mají naprosto minimální angažovanost v Rusku, je to logické, protože když tady působí třeba francouzská Société Générale, protože Komerční banka její česká dcera, tak samozřejmě ty obchody v Rusku dělá ta pařížská matka a nedělá je Komerční banka až na nějaké úplné extrémní výjimky, čili ta expozice na Rusko je minimální, bylo, pokud vím, zní silně pod jedním procentem těch celkových expozic a na Ukrajinu ještě mnohem méně, takže v tomto ohledu ty české banky vlastně nejsou vystaveny žádnému zvýšenému riziku.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vy už jste mluvil o tom, že Česká národní banka dělá pravidelné zátěžové testy bank. Budete v téhle té mimořádné situaci stav českých bank sledovat ještě intenzivněji nebo ještě více do hloubky?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Intenzivněji víc do hloubky ne. My máme nějaké zavedené postupy a těch se budeme držet samozřejmě, že ty budeme asi více v tom průběžném monitoringu, který děláme, nemyslím si v zátěžových testech sledovat, prostě ty aspekty, které mohou souviset s těmi ekonomickými dopady té krizové situace, kterou zažíváme, ale nic specifického zatím určitě není v plánu.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Na krizové situace mnozí lidé obvykle reagují tím, že si vybírají hotovost. Máte poznatky, že po zahájení ruské invaze na Ukrajině si lidé ve velké míře vybírali v České republice hotové peníze?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
My jsme zaznamenali ve zvýšené míře zájem o držbu hotovosti. To jsme zaznamenali, ale to je vždycky při každé situaci, která je spojená s nějakou společenskou nejistotou, to bylo při pádu Limi Brothers, při začátku té velké krize 2008, 2010. To bylo při tom, když vypuknul COVID, takže to vždycky pozorujeme. Většinou to po několika málo dnech odezní. Zatím to vypadá velice podobně i teď. Takže...
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Pardon, tzn. že máte čísla taková, že už to odeznívá tohleto?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
My máme čísla taková, že se to v posledních dnech výrazně zklidňuje.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Mluvčí jednotlivých bank potvrzují a směnáren, že lidé vybírají nebo mění peníze za zahraniční měny, za eura, za dolary, za švýcarské franky. Může být tohle to problém z vašeho pohledu? Mají české banky dost hotových zahraničních měn?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Z pohledu centrální banky to problém rozhodně není. Česká koruna je plně směnitelná. Máme obrovské devizové rezervy, takže že bychom neměli přístup k dolaru nebo jiným devizám, to není problém. Může být problém v logistice. To já neumím vám říct, nakolik banky mají dostatečné přísuny těch hotových peněz, protože to je samozřejmě složitější věc, ale to je taky otázka, která se dá poměrně rychle vyřešit, takže neměl by to být žádný větší problém
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vy jste samozřejmě ekonom, je to rozumná reakce, pokud lidé chtějí mít hotové dolary, eura, zahraniční měny?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
No, já si to nemyslím, pokud to je tak, že ten člověk si říká pojedu v létě na dovolenou někam do ciziny, budou potřeba eura nebo dolary, tak chápu, že si třeba chce vytvořit nějakou rezervu, protože si není jistý, jaký bude kurz v době té dovolené, ale obecně držení hotovosti je spojeno s dalšími náklady, protože zaplatíte poměrně citelný nějaký většinou poplatek za tu směnu do té hotovosti zahraniční. Otázka toho, jestli někdo to má, takže spekuluje na pokles koruny, tak si myslím, že to taky nevypadá úplně jednoznačně, může na tom taky docela prodělat. Takže já spíš za sebe to vidím jako nepříliš racionální, ale chápu, že lidé mají obavy a asi těžko jim vymluvit některé věci, no.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
K tomu kurzu koruny se dostanu za chvíli, ale teď se přece jenom ještě vrátím k tomu vašemu dnešnímu prohlášení ohledně stavu českých bank. Vy jste tam mimo jiné napsali, že ty dezinformace jsou snahou o podlomení důvěry ve stabilitu tuzemského bankovního sektoru, kdo zatím šířením podle vás může být?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Tak to netuším, to se přiznám, že netuším. To je opravdu složitá otázka. Může to být taky jen takové střípky z různých kanálů z různých zdrojů. Samozřejmě bankovnictví je z povahy věci založeno na důvěře, protože svěřujete svoje peníze někomu do správy. Ono vlastně banka pracuje s cizími penězi. Ona je pak zase půjčí někomu jinému. A samozřejmě, pokud se někomu porazí zásadně nalomit důvěru v nějakou konkrétní banku, tak to vždycky každou banku bude ohrožovat, protože ten tzv. Run na banku těžko může ustát i sebezdravější banka, takže v tom je to nebezpečné. Je to zbytečné, vlastně si můžeme udělat sami nějaké problémy, když k tomu není žádný fundamentální důvod.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vy jste upozornili, že to může být považováno za šíření poplašné zprávy. Uvažujete o tom, že byste se obrátili na orgány činné v trestním řízení?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
My samozřejmě s policií, případně službami, jsme v nějakém kontaktu, řekl bych obvyklém, takže nic víc bych k tomu neříkal.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus. Jedním z dopadů války na Ukrajině, ruské invaze na Ukrajinu je oslabování české koruny. Vy jste v pátek oznámili jako Česká národní banka, že jste zahájili operace, intervence na devizovém trhu, aby koruna dál výrazněji neoslabovala. Můžete říci nebo naznačit, jak silné intervence, jste do dnešního dne už podnikli?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Tak to bohužel říci nemohu, protože jsme jasně řekli, že nebudeme detaily sdělovat. To by bylo velmi neprofesionální. Ano, jinak platí to, co jste řekl. Skutečně záměrem je z stabilita ve vztahu k našemu hlavnímu cíli, tzn. té cenové stabilitě, protože bez stability kurzu těžko můžeme se postupně navrátit k té požadované cenové stabilitě. A máme na to prostředky dostatečné, takže to je ten postup, který nějakým způsobem provádíme, ale detaily vám teď neřeknu. Ony se samozřejmě časem zveřejní, protože my se zpožděním zveřejňujeme ty naše pohyby, naši bilanci a z toho pak lze vyčíst samozřejmě i ten rozsah těch intervencí.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vy jste oznámili, že budete pokračovat v těch intervencích, tak dlouho, jak bude potřeba. Tak, jak jste připraveni, počítáte řádově s týdny, měsíci nebo případně i roky?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Tak já předpokládám, že ta akutní situace, která ovlivňuje právě i českou korunu jako měnu země, která je bohužel relativně blízko tomu konfliktu, jsme přece jen spíše menší otevřená ekonomika, což vždycky má vliv na to, že nedochází k oslabování takovýchto měn. Já předpokládám, že ta situace nebude trvat tak dlouho, aby to bylo potřeba dělat kroky. A takže my jsme připraveni to dělat, jak to bude potřeba, ale já myslím, že to se bavíme spíše o týdnech, maximálně v nějakých jednotkách měsíců.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Analytici odhadují ono z té křivky kurzu to tak vypadá, že to je realita, že tou hranicí pro vás 26 Kč za euro, to můžete potvrdit?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
To nemohu potvrdit, to nemohu potvrdit taky.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
V té aktuální situaci oslabuje polský zlotý, oslabuje maďarský forint. Obě ty měny se dostali vlastně na historické minimum ve vztahu k euru. Není to, co se děje vlastně v celém tom našem prostoru argumentem pro to, aby se v Česku začalo uvažovat o přechodu na euro?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Tak pro někoho to argument být může.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
A pro vás není?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Pro mě to není dostatečný argument, protože samozřejmě víte euro taky oslabilo a poměrně výrazně proti dolaru, takže to je prostě spojeno s tím, že jsme skutečně blízko toho konfliktu geograficky, geopoliticky, že důsledky pro Evropu a o to více pro nás ty ekonomiky na okraji, řekněme, té eurozóny budou prostě větší, než jsou pro, řekněme, britskou nebo americkou ekonomiku. Já bych to prostě s eurem bezprostředně nespojoval. To je mnohem komplexnější debata si myslím.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Česká národní banka reagovala v těch minulých měsících na rostoucí inflaci. Zvyšovali jste opakovaně úrokové sazby. Teď v souvislosti s válkou na Ukrajině můžeme na konci března při tom dalším vašem rozhodování očekávat další zvýšení sazeb nebo naopak ne?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
No, to opravdu vám neřeknu, protož to nevím, protože my skutečně jsme dneska v situaci úplně nového šoku, který jsme ještě před několika málo týdny vůbec nepředpokládali asi nikdo v takovémto rozsahu. A my budeme muset vyhodnocovat všechna data, která budou přicházet do poslední chvíle až do toho samého nějakého konce března, než budeme mít to naše pravidelné zasedání. Na jedné straně ano, budeme tady mít spíše tlaky proinflační z důvodu těch extrémně zvýšených cen energií, zejména tedy paliv a a dalších zdrojů energie. Na druhé straně samozřejmě to bezesporu povede k zpomalení ekonomického růstu k jeho ochabnutí. A my musíme obě ty věci vzít v úvahu, čili dneska říkat, jestli sazby zvýšíme, nebo ne, já nevím. Není to vyloučené, ale myslím si, že když ano, tak to bude opravdu jenom nějaké kosmetické doladění. My jsme naštěstí vlastně ty sazby zvýšily mnohem dříve než než jsme se dostali do této nepříjemné situace, protože už jsme měli tu inflaci tady přítomnou bez krize, bez války tohoto typu, takže tam bych řekl, nemáme žádné velké resty a budeme muset hodnotit velmi kompletně celou tu situaci z pohledu, jak boje s inflací, tak ekonomického růstu. Ano, trošku se ten obrázek prostě posouvá. Bohužel bude to těžší ten boj s tou inflací, protože ty extrémní ceny komodit, my prostě s našimi úrokovými sazbami bezesporu neovlivníme.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Připadá v úvahu při tom všem, co říkáte při tom, kdy se dá očekávat ochlazení české ekonomiky i to, že byste úrokové sazby snížili na konci března?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
To si myslím, že v tuto chvíli je téměř vyloučené a dál si netroufnu spekulovat.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Ve světle toho, co se děje jste přesvědčen, že ta zvyšování v těch minulých měsících byla správným rozhodnutím?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Ano, rozhodně byla správným rozhodnutím, protože prostě jsme ten inflační tlak tady už měli, ta vlna tady je, že jo, ta nepřišla teď nově a bez zvyšování sazeb bychom dnes měli mnohem větší problémy, jak pokud jde o kurz koruny, tak i možná v dalších oblastech, že by ten proinflační apetit tady byl ještě mnohem větší.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Asi je jasné a vy, jste to před chvílí také naznačil, že inflace dál poroste, dá se odhadnout v tuto chvíli nějaký strop, přes který by se inflace v Česku třeba v průběhu letošního roku dostat opravdu neměla?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
No strop, no tak podívejte inflace poroste, ale všechno bude záležet na tom, jak dlouho tady uvidíme, ty extrémní ceny některých komodit. To je velmi nejisté. Může se stát, že za týden začnou ty ceny výrazně klesat. Může se stát, že budou tady s námi mnohem déle. A samozřejmě to vstoupí do toho indexu, čili já bych to z čistě spekulativně, jestli jsme odhadovali, že bude průměrná inflace letos někde mezi osmi, devíti procenty, tak dnes už se určitě posouváme někam k 10, 11, ale čili není to řádově víc, ale je to viditelně víc určitě.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok zůstává dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus. Rostoucí inflace, rostoucí úrokové sazby samozřejmě postupně pociťují lidé, kteří chtějí hypotéky nebo kteří mají hypotéky a musí refinancovat. Právě při refinancování to může být velký problém, protože lidé s navýšením těch splátek dopředu nepočítali, mohou mít potom problémy splácet hypotéky. Máte nějaké odhady, co tohle to může v Česku způsobit, jak velká část lidí se může dostat do toho, že nebude mít na to, aby splácela své hypotéky?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Zase neřeknu vám žádné aktualizované přesné odhady. Doposud ta míra, řekněme, selhávajících hypotečních úvěrů byla extrémně nízká, to jsou desetiny procent, prostě méně než jedno procent, výrazně méně. Lze asi očekávat, že to stoupne, ale mělo by to zůstat opravdu někde velmi nízko. Já myslím, že jestli to bude jedno, do dvou procent nebo něco takového, tak víc si myslím, že ne. Víte, nemáme tady žádnou fatální nezaměstnanost, ba naopak. Samozřejmě reálné mzdy budou trpět letos tou extrémní dočasnou inflací, ale nominálně dále porostou, čili tam není podle mě žádný fundamentální důvod, aby najednou začaly ve velkém ty hypotéky selhávat. Jistě nějaké procento navíc to bude.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vy jste v loňském roce rozhodli o zpřísnění parametrů pro jednotlivé banky právě pro poskytování hypotečních úvěrů. Uvažujete teď o tom, že byste třeba ty podmínky ještě zpřísnili?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Ne, oni teprve vlastně vstoupí v platnost 1. dubna. Já myslím, že to není potřeba, že největším jako jako chladičem toho přehřátého hypotečního trhu jsou ty výrazně zvýšené úrokové sazby, takže není určitě potřeba dalšími opatřeními, to teď jako korigovat.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Očekáváte, že u nás může třeba v průběhu letošního roku dojít k výraznému poklesu cen nemovitostí v souvislosti s tím vším, o čem mluvíme?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
To bych neočekával, nejsem žádný realitní expert, ale očekával bych, že výrazně zpomalí ten růst jejich cen, to bych očekával z mnoha důvodů nejenom těch úrokových sazeb, ale že by začaly klesat ceny nemovitostí, to si myslím, že asi ještě ne.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
My už jsme mluvili o výměně peněz, o směnárnách. Já bych se k nim ještě vrátil trochu jiného pohledu, protože mnozí Ukrajinci, kteří utekli před válkou do České republiky, teď mají problém s tím, aby vyměnili ty hřivny, které si přivezli tedy ukrajinskou měnu za koruny nebo za jinou měnu. Směnárny většinou hřivny nevykupují, když už teď mají velmi nevýhodný kurz. Třeba v ČTK před chvílí informovala o tom, že některé pražské směnárny vykupují hřivny za 10 haléřů přitom podle vašeho kurzovní lístku by měla stát 75 haléřů. Bude něco s tímhle tím Česká národní banka dělat a může vůbec s tímhle tím něco Česká národní banka dělat?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Nemůže, podejte mi je v kurzovním lístku vlastně máme jenom z administrativních důvodů. My taky nevykupujeme nebo vlastně vůbec neobchodujeme s touto měnou. To je samozřejmě nepříjemná situace pro ty občany z Ukrajiny, nicméně bohužel ta jejich měna prostě nenachází jaksi poptávku a tím pádem ta cena takto dramaticky může klesat. S tím se dá asi těžko něco udělat ,rozhodně ne ze strany České národní banky. To já si myslím, že jím se musí pomoct prostě jinak sociálními transfery, nějakými specifickými dávkami. Ne tím, že budeme jejich měnu tady někde shromažďovat. Notabene, pokud si pamatuju, tak ukrajinská centrální banka v podstatě zakázala jaksi obchody s hřivnou v zahraničí, takže by to nebylo možná ani legální, čili my určitě do toho zasahovat nebudeme.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Vy máte dohled nad směnárnami. Když vidíte tyhle ty kurzy, které se objevují, je to důvod k nějakému zásahu, k nějakému řešení těch směnáren? Není to lidově řečeno, něco jako lichvářská praktika, kdy se snaží ty směnárníci nebo ti směnárníci zneužít tísně v které Ukrajinci jsou?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Podívejte, u nás je ve směnárnách smluvní cena, tzn. je to prostě věc z těch dvou stran, jestli ten obchod uskuteční nebo ne. Směnárníci mají povinnost předem informovat o tom toho klienta, jaká je ta cena. A on na ni buď přistoupí nebo ne. Vůbec bych nemluvil o lichvě. Lichva je půjčování peněz, to je něco úplně jiného. Čili já si myslím, na první pohled a nejsem právník, že tam směnárny nic neporušuji, že to je čistě prostě smluvní obchod, pokud tedy dávají jasně najevo, jaký je ten kurz a je to transparentní.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Na závěr ještě jedna věc. Letos se bude obměňovat bankovní rada České národní banky. Bude jmenován váš nástupce. Už jste měl příležitost konzultovat s panem prezidentem, kdo by měl být v bankovní radě, kdo by vás měl nahradit?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Ne, ještě jsem tu příležitost neměl. Doufám, že budu mít někdy ke konci tohoto měsíce, takže uvidíme, ještě jsem s ním nehovořil.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Nemůže v té situaci, o které jsme být třeba i ta nejistota, kdo bude v čele centrální banky, nemůže to být něco, co bude ovlivňovat investory, co může vést třeba k oslabení důvěry v českou korunu, v českou ekonomiku? Nebylo by v téhleté situaci lepší, kdyby to bylo jasné dříve?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Já myslím, že pořád je dost času, to pořád ještě můj mandát trvá do konce června, takže já myslím, že určitě nikdo nervózní z tohoto titulu být nemusí a myslím, že ne.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Otázka na posledních 40 sekund našeho rozhovoru. Vy jste byl předsedou vlády. Máte teď nějakou radu pro předsedu vlády pro vládu by měla udělat v téhleté situaci, aby teď třeba rychle pomohla ekonomice?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Ne ne, já nebudu dávat žádné rychlé dobré rady, nevyžádané rady. Já myslím, že vláda více dělá a má dostatečné množství expertů, aby si poradila s dovolením nevyužiji tuto příležitost.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Takže žádné doporučení od guvernéra, předpokládám, že také byste ho mohl říci přímo na jednání vlády.
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Ano, přesně tak. To bych když tak udělal tam.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
A neudělal jste?
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Zatím ne. Zatím nic takového nebylo potřeba.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Říká dnešní host 20 minut Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Díky, že jste byl naším hostem. Na viděnou, na slyšenou.
Jiří RUSNOK, guvernér České národní banky
Já děkuji za pozvání a všem všechno dobré.
Tomáš PANCÍŘ, moderátor
Od mikrofonu loučí i Tomáš Pancíř.
Poslechněte si záznam celého rozhovoru (externí odkaz na web ČRo).