Aleš Michl (Mladá fronta DNES 19. 10. 2020 strana 10, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
V pátek jsem zavolal Lai Lap Yee do Hongkongu. Dělá marketing v zábavním průmyslu. V červenci se v Hongkongu stalo to samé, co teď v Česku. Denní nárůst nových případů covidu-19 tam byl najednou násobně větší než o měsíc dříve. Hongkong udělal podobná opatření jako teď Česko. Restaurace jen take away. Bary, posilovny zavřené. Bez velkých akcí. Do konce srpna byl počet nových případů za den zpět na úrovni června, stabilizovaný. Restaurace se s omezením počtu lidí u stolu zase rozjely.
Pomohlo to, že lidé v Hongkongu a vůbec v celé Asii se naučili při nárůstu počtu nemocných chovat zodpovědněji. A to i dříve, než jim to nařídí stát. Naučili je to předešlé vlny epidemie a ještě horší koronaviry. Hongkong a vůbec Asie zažily v roce 2003 SARS, onemocnění dýchacích cest. Na SARS celosvětově zemřelo 9,6 procenta z těch, u kterých byla nákaza diagnostikována, v Hongkongu 17 procent. Je to daleko větší smrtnost, než má nyní covid19. V roce 2005 řádil kousek od Hongkongu, v Jižní Koreji, MERS způsobený dalším koronavirem. Na MERS v Hongkongu zemřelo 20,4 procenta z diagnostikovaných nákazou. Lap Yee tak v lednu a znovu v červenci začala přirozeně pracovat z domova, když mohla. Když se cítí blbě, zůstává doma. Když O.K., ale vypadá to na další vlnu, vezme si roušku do obchodu nebo do kanclu. Když má kašel nebo rýmu, má roušku vždy (i přes nos). Tím se zpomaluje šíření nákazy, aby to zdravotní systém zvládal.
Zvykli si lidé. Zvykli si podnikatelé i na dočasné vládní restrikce. Zvykla si ekonomika. V Evropě rovnovážný stav mezitím, jak velké restrikce má stát při vlnách udělat, aby to zvládalo zdravotnictví a zároveň nezkrachovala ekonomika, ještě hledáme, učíme se. Zkušenost z Hongkongu je ale taková, že koronaviry se brzdí především přirozenou změnou chování lidí během vlny nemoci, omezením osobních kontaktů bez spoléhání se na strejdu stát, že jakoby zázrakem sám o sobě zabrání šíření viru.
Hongkong zažil a zažije ještě iks dalších vln různých epidemií. Tak jako v budoucnu třeba i Evropa. S covidem-19 se dá žít i pracovat, ukazuje Hongkong i celá Asie:
- V Asii je od počátku epidemie covidu19 počet zemřelých na sto tisíc obyvatel minimální proti Evropě nebo USA.
- HDP na hlavu Hongkongu podle databanky MMF se od prvního případu SARS začátkem roku 2003 do roku 2019 zdvojnásobilo. Další důkaz o tom, že lze ekonomicky růst a podnikat i s koronaviry.