Aleš Michl (Mladá fronta DNES 31. 5. 2021 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Psal jsem si s Martinem Sandbu, který píše sloupky pro Financial Times. Je to výborný ekonom, studoval na Oxfordu i Harvardu. Psali jsme si o kečupu. Sandbu v jednom ze svých sloupků použil kečup jako symbol toho, co se teď v ekonomice děje.
Ale popořadě.
Automobilový průmysl loni na jaře jeden a půl měsíce stál. Pak se dva až tři měsíce rozjížděl. Podobně dodavatelé. A pak jak najednou začali všichni znovu rychle objednávat, začal průmysl procházet jakoby úzkým hrdlem. V angličtině je na to takové hezké slovíčko: bottleneck. Analogií je tok vody v potrubí, který je jen tak rychlý, jak rychlý je tok vody v nejužším místě potrubí. Světoví dodavatelé teď nestačí vyrábět dostatečný počet čipů, polovodičů, plastů, prostě součástek. Najednou byl nedostatek volných kontejnerů v asijských přístavech. Do toho na konci března byl ještě na týden blokován Suezský průplav zaseknutou obří lodí. Nestíhala nákladní doprava. Výsledkem toho všeho je, že podražily díly, doprava i suroviny a vyskočila nákladová inflace. Týká se to nejen průmyslu, ale i služeb. Restaurace asi hned nenajedou na optimální provoz, pokud třeba předtím propustily personál – a ten už pracuje jinde. Nebo jejich dodavatelé najednou také nebudou stíhat.
A teď do toho Sandbu servíruje kečup. Asi jste zažili, že když otevřete nový kečup, obrátíte ho a chcete si ho nandat, hned rychle neteče – chová se jako pevná látka. Musíme láhev silně proklepat. Bouchat do dna. Zatřást s tou sklenicí, aby tím úzkým hrdlem ta rajčatová hmota protekla.
A co jednou bude následovat? Prsk, kupa kečupu je na talíři. Obvykle o hodně více, než byste zamýšleli. Letos v lednu třeba Škoda Auto rušila kvůli nedostatku dílů některé směny. Když díly najednou dorazily, výroba octavií jela koncem května největší rychlostí, jaká kdy byla. Pak toho kečupu může být moc ve chvíli, kdy po něm už nebude poptávka. Ale zase do toho lidé mohou začít utrácet zadržené úspory. Jenže pak jim zase dojdou. A pak do toho zase naopak vlády budou postupně tlumit covidové podpůrné programy a stabilizovat veřejné finance.
Ekonomika si prostě hledá rovnováhu. Každopádně: všechny ty nákladové faktory, které způsobují teď inflaci a další problémy, mohou zase odeznít, až se trh dostane do rovnováhy, ustálí se. Prostě kečupová ekonomie.