Aleš Michl (Mladá fronta DNES 26. 4. 2021 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Když se kouknete na graf hodnoty jeho akciového fondu mezi roky 1990–2008, byla to krásně rostoucí čára bez větších výkyvů. A pokud jste četli román Malá Dorritka od Charlese Dickense z roku 1855, poznáte ho v postavě pseudofinančníka Merdleho.
Ve vězení zemřel v půli dubna Bernard Madoff. Autor největšího Ponziho schématu – tedy podvodné investiční operace – na světě. Vklady u něj měly VIP celebrity jako režisér Steven Spielberg nebo herec Kevin Bacon. Když na konci roku 2008 začalo vycházet najevo, že své klienty připravil nejméně o 65 miliard dolarů, svěřil se prý synům, že „všechno je to velký podvod – nic jiného než gigantické Ponziho schéma“.
Charles Ponzi, který dal jméno podvodnému systému, byl první velký finanční podfukář 20. století. Italskému emigrantovi se podařilo hrát investičního machra tak zdařile, že mu čtyřicet tisíc Američanů svěřilo celkem 15 milionů dolarů. Sliboval zdvojnásobit jejich vklady, ale nikdy nikam neinvestoval. Staré klienty vyplácel z peněz těch, kteří přišli později, a zbytek si nechával. Letadlo letělo, dokud bylo dost nových cestujících.
Madoff to dělal stejně. Když přišla finanční krize roku 2008, několik velkých klientů chtělo peníze raději vybrat. V té době nenašel ale dost jiných, kteří by mu peníze dali. Ponzi dostal v roce 1920 jen tři a půl roku vězení. Na Madoffovi v roce 2009 soudce nešetřil a napařil mu kulatých 150 let. Madoffův podvod neprokoukly ani kontroly americké Komise pro cenné papíry.
Dickens chtěl románem Malá Dorritka upozornit, že ve společnosti jeho doby poctivý a čestný člověk nemůže vyniknout, protože většinu energie spotřebuje na boj o udržení holé existence. Dnes to jde nesrovnatelně lépe, pokud máte píli. V každé době ale bude platit, že vydělané peníze si musíte hlídat především sami, co nejvíc porozumět tomu, kam je investujete, komu je svěřujete a co se s nimi bude dělat. Zloději byli, jsou a budou v každé době, ve všech oborech.