(iDNES.cz. 9.3.2009)
V jaké fázi je právě krize a kdy skončí? Na to se ptají denně firmy, jasno v tom ale nemají ani ekonomičtí experti, oslovení v anketě iDNES.cz. Většina z nich také tvrdí, že špatnou situaci prohlubuje strach a panika lidí. "Ekonomiku tvoří lidé a jejich rozhodování, rozum i emoce," tvrdí například hlavní ekonom společnosti Patria David Marek.
Účastníci ankety dostali tři otázky týkající se aktuální ekonomické situace v České republice.
- V jaké fázi je nyní finanční krize a jak byste charakterizoval/a současný stav ekonomiky?
- Do jaké míry vytváří finanční krizi panika a strach?
- Kterému odvětví bude trvat nejdéle, než se ze současné situace vzpamatuje?
Aleš Michl, Raiffeisenbank
- Podtrhněme si - ČR není v krizi, jsme v ekonomické recesi. Nejlepší bude kouknout se na timing ekonomického cyklu USA - tam to začalo, tam to také skončí. Poslední naměřený a oficiálně odklepnutý vrchol ekonomiky USA je prosinec 2007, od té doby je to sešup dolů. Počítám-li správně, jsme teď v 15 měsíci recese. Zatím neexistuje předstihový indikátor, který by již dnes signalizoval obrat.
- Je to určitě o psychologii. Neměli bychom tolik blbnout a nenechat si zahltit mozek slovíčkem krize.
- Americké bankovnictví bude napravovat svou reputaci minimálně 10 let.
David Marek, Patria
- Finanční krize je nyní v takové fázi, že nelze určit její délku ani hloubku. Problém je v tom, že stále zůstává nejasný osud finančního sektoru v USA. Ztráty bank dále narůstají a návrhy Obamovy administrativy jsou příliš mlhavé. Bez vyjasnění situace v této oblasti neskončí ani finanční krize ani hospodářská recese.
- Ekonomiku tvoří lidé a jejich rozhodování, rozum i emoce. Strach a panika se spolupodílí na finanční krizi do té míry, do jaké jsou zastoupeny v lidské mysli. Před třinácti lety použil tehdejší šéf Fedu Alan Greenspan termín "irrational exuberance" - iracionální přemíra, aby varoval před přílišným optimismem rychle rostoucích akciových trhů. Stejně tak působí na trzích a v ekonomice opačné emoce. Neexistuje člověk, který by neměl někdy strach, neexistuje ekonomika, kterou by někdy neovlivnila panika.
- Odpověď je nasnadě: finanční sektor. V řadě případů jsou banky v tak dezolátním stavu, že bez vládní resuscitace by vůbec nepřežily.
Markéta Šichtařová, Next Finance
- Krize se blíží dnu, to však stále ještě nenastalo. Dno přijde zřejmě na přelomu jara / léta.
- Mediální obraz krize se na této krizi podepisuje aspoň z 50 %. Lidé čtou poplašné zprávy, začnou se bát, tím změní své chování a vyvolají či aspoň prohloubí hospodářský pokles.
- Development se bude dlouho vzpamatovávat. Část sklářského a keramického průmyslu se nevzpamatuje již nikdy.
Robert Holman, člen bankovní rady ČNB
- Česko vchází do období hospodářské recese. Hospodářský růst zpomalí k nule, možná mírně pod nulu, a to bude pravděpodobně trvat ještě příští rok. Jde jednoznačně o recesi dovezenou ze zahraničí prostřednictvím poklesů poptávky na zahraničních trzích.
- Panika a strach se projevují hlavně na akciových trzích. Ale nepochybně k prohlubování recese přispívají obavy lidí ze ztráty zaměstnání i obavy firem ze ztráty zakázek. To je přirozená psychologická reakce. Spotřebitelé odkládají zejména nákupy zboží dlouhodobé spotřeby i investice do bydlení, a to pak vede k poklesu spotřební i investiční poptávky.
- Postižena budou ta odvětví, která expandovala v důsledku tržně nekonformních investičních pobídek (daňových úlev apod.). V nepříjemné situaci se ocitají také realitní trhy, které expandovaly v důsledku přehnaných očekávání vytvářejících cenové bubliny.
Marek Hatlapatka, Cyrrus
- Ve světě má krize za sebou delší cestu než u nás, kde je prakticky teprve na začátku. O krizi můžeme v ČR hovořit cca od října loňského roku, čili máme nějakých 5 měsíců za sebou, mnohem větší porce nás teprve čeká.
- Panika a strach krizi přiživuje, nezpůsobuje ji však. Špatný sentiment není to, co krizi způsobilo, ale může ji nepříjemně prodloužit.
- Budou to obory, které se s problémy potýkaly ještě před krizí, nikoliv ty, které jsou v rámci krize nyní nejpostiženější.
Helena Horská, Raiffeisenbank
- Po prudkém zpomalení na konci loňského roku jsme se počátkem nového roku dostali do recese. Díky obrovským injekcím do ekonomik na západ od nás se snad současná recese nerozvine do deprese.
- Strach a všudepřítomný pesimismus nevytváří krizi, ale živí ji. Panika doprovázená runem na banky ale krizi přivodit může, takže je třeba pečlivě vážit své soudy. Znamená to i to, že nebudeme házet všechny ekonomiky do jednoho odpadkového koše ale bude je poctivě "třídit".
- Ve světě finanční sektor nebo například americký automobilový průmysl. V ČR se čím dál tím méně bude dařit produkci s vysokým podílem nenáročné práce a produkce s nízkou přidanou hodnotou.
David Navrátil, Česká spořitelna
- Podle našich odhadů se hlavní pokles ekonomik odehraje v prvním čtvrtletí 2009. Za celý rok očekáváme pokles ekonomiky v USA o 2 %, v Německu (náš hlavní obchodní parter) o 3 %. Pro Česko odhadujeme pokles o 1,3 %.
- Očekávání je vždy hlavním zdrojem recese. Pokud lidé začnou očekávat, že poroste nezaměstnanost, začnou omezovat své výdaje, což povede ke snížení produkce a nakonec k propuštění a k růstu nezaměstnanosti. Recese jsou tak často sebenaplňující se.
- Nejlépe se povede službám, nejhůře tzv. zbytným statkům, což není nic jiného než zboží, které mohou domácnosti postrádat, nebo jehož nákup mohou odložit, to jsou auta, elektronika a podobně.