Riziko stagflace neznamená, že by sazby měly přestat růst

Rozhovor s T. Holubem, členem bankovní rady ČNB
Krystof Chamonikolas a Peter Laca (Bloomberg 21. 10. 2021)

Rozhovor Tomáše Holuba pro agenturu Bloomberg. Podle něj je potřeba, aby ČNB nyní dále normalizovala úrokové sazby i přes pravděpodobné zpomalení ekonomiky v závěru roku kvůli uzavírce autoprůmyslu. Cílem je udržet na uzdě inflační očekávání veřejnosti, nalomená současnou vysokou inflací, aby nedošlo k roztočení mzdově-inflační spirály. Na listopadovém měnověpolitickém jednání bankovní rady očekává diskusi o výraznějším zvýšení úrokových sazeb než o standardní čtvrtinu procentního bodu.

„Tím, co jsme udělali v září, jsme téměř dohnali předchozí prognózu. Bohužel nyní je evidentní, že výhled ekonomiky se posouvá stagflačním směrem – na jednu stranu bude inflace dočasně o dost vyšší, než co avizovala letní prognóza, na druhou stranu kvůli uzavírkám v autoprůmyslu a podobně bude pomalejší ekonomický růst. A v tomto kontextu za mě jednoznačně teď ta debata na nadcházejícím jednání začátkem listopadu nebude o tom, zda sazby dále zvýšit nebo ne, a za mě to ani není o tom, zda je zvýšit o 0,25 procentního bodu nebo o něco vyššího. Za mě to bude debata ve smyslu o jaké vyšší číslo,“ uvedl.

„V tuto chvíli, byť kroky vypadají dramaticky, se stále neposouváme k přísnější měnové politice. V tuto chvíli jen bráníme, aby se v prostředí rostoucí inflace, a možná i rozvolněných inflačních očekáváních, spontánně neuvolňovala měnová politika,“ řekl také.

„Náš mandát je jasný – je to cenová stabilita. Pokud není ohrožena, můžeme podporovat ekonomický růst. Ale já si těžko obhájím, že s inflací, která jasně míří nad 5 %, což je 2,5násobek našeho cíle, není ohrožena cenová stabilita.“

Celý rozhovor v anglickém jazyce