Rozhovor s T. Holubem, členem bankovní rady ČNB
(ČT 24 26. 3. 2020 22:00, pořad Události, komentáře)
Video (externí odkaz na web ČT 24)
Jakub ŽELEZNÝ, moderátor
Česká národní banka dnes znovu snížila základní úrokovou sazbu, tentokrát o tři čtvrtiny procentního bodu na jedno procento. Je to o něco více, než analytici předpokládali. Banka současně uvedla, že je připravena v opatřeních pokračovat. Snaží se také zabránit nadměrným výkyvům v kursu koruny.
Tomáš NIDETZKÝ, viceguvernér ČNB
Bankovní rada se pro další snížení úrokových sazeb rozhodla v reakci na očekávané dopady koronavirové pandemie do České republiky. Dramaticky mění dosavadní výhledy pro globální i českou ekonomiku.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Tomáš Holub je členem bankovní rady České národní banky. Dobrý večer.
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
Dobrý večer. Děkuji za pozvání.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Já vám děkuji, že jste vážil cestu k nám do studia. Podruhé v krátké době jste snížili úrokovou sazbu. Co to podle Vašeho očekávání udělá v ekonomice a kdy se to projeví především?
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
My nejsme tak naivní, že bychom si mysleli, že to bude mít nějaké zásadně pozitivní dopady v krátkém období. Jsme teď v situaci, kdy ta různá karanténní opatření omezují ekonomickou aktivitu a s tím politika centrální banky krátkodobě nic neudělá. Nicméně chceme v zájmu zachování cenové a finanční stability přispět k tomu, že ve chvíli, kdy se ta karanténní opatření začnou omezovat, budou ekonomické subjekty, to znamená podniky různé velikosti, schopné znovu rozjet svoji výrobu a pokud možno ty šrámy, které ekonomika utrpí, nebudou moc dlouhodobé.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
A v krátkém časovém horizontu, v tom, který firmy i podnikatelé potřebují nejvíce tu bezprostřední okamžitou pomoc, tam má Česká národní banka v ruce nějaký nástroj?
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
Nepochybně to snížení úroků pomáhá firmám, které mají úvěry, v tom smyslu, že jejich úvěrová zátěž bude o něco menší, o něco snesitelnější. Také tím uklidňujeme situaci na finančních trzích, to je samozřejmě pro firmy příznivé. Zároveň spolupracujeme s bankami na tom, aby mohly plynule pokračovat v úvěrování ekonomiky. Jedno z opatření, která jsme dnes udělali, že je to, že jsme snížili takzvanou proticyklickou kapitálovou rezervu, což je vlastně zásobárna kapitálu, která, kterou si banky vytvářejí v dobrých časech právě proto, aby ve zlých časech nemusely zbytečně omezovat úvěry.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
A vláda už s bankami jednala. Ministryně financí avizovala, že v tom bude dál pokračovat právě v tom smyslu, aby peněžní komerční domy byly vstřícné ke klientům, aby posečkaly se splátkami, odložily je. Mají na to komerční banky dostatečnou kondici a dostatečnou sílu k této velkorysosti?
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
Ano, zaplať pánbůh mají. My jsme bankám předepisovali tvorbu kapitálových rezerv v dobrých časech, aby měly vytvořený polštář. Řada těch bank navíc držela i dobrovolně více kapitálu, než jsme jako regulátor požadovali. Takže teď bude docházet k tomu, že se bude zhoršovat kvalita úvěrového portfolia, banky budou zaznamenávat nějaké ztráty, budou muset některé úvěry odepisovat aspoň částečně, ale mají na to skutečně dostatek kapitálu a mohou být i z hlediska našeho regulatorního pohledu vstřícné třeba v tom, že umožní podnikům i domácnostem odklady splátek.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
A jak sledujete vývoj měny? Plánuje na tomto poli centrální banka nějaké zásahy, nějaké intervence?
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
Koruna vlivem té paniky na trzích oslabila celkem výrazně oproti tomu, kde se nacházela ještě začátkem letošního roku. To je vcelku pozitivní zpráva pro ekonomiku, která změkčuje měnové podmínky. Ale samozřejmě v situaci, kdy naši vývozci mají vůbec problém vyrábět a jejich cílové trhy jsou často zavřené, tak z té oslabené koruny nemůžou tak těžit v tom bezprostředním krátkém období. Ale přece jenom je to pro ně příznivý faktor. Na druhou stranu, kdyby koruna oslabila až moc, tak to může začít mít i nějaké nepříznivé vedlejší účinky pro ekonomiku. Proto my deklarujeme a celkem to i zdůrazňujeme, že jsme připraveni na devizový trh případně vstoupit a tu vysokou kolísavost koruny tlumit.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
My se teď nacházíme v čase mimořádných kroků, bezprecedentních kroků, jak už ze strany vlády, která vlastně je nikdy nemusela dělat. To tak trochu odsouvá do pozadí běžné cíle, jako je třeba inflace. S jakým pocitem toto sledujete?
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
Ta doba je samozřejmě mimořádná, nedá se říct, že bychom přestali hledět na to, co se bude dít s inflací, ono spíš se ten ekonomický vývoj změnil tak skokovým způsobem, že z toho boje se zvýšenou inflací, který jsme vedli v loňském roce a ještě na začátku letošního roku, velmi rychle čelíme tomu, že inflace bude prudce padat dolů. Vy jste tady před chviličkou zmiňovali jeden významný faktor, a to je prudký pokles cen pohonných hmot v návaznosti na zlevnění ropy na světových trzích, ale samozřejmě i ten útlum ekonomiky, očekávatelný nárůst nezaměstnanosti, zpomalení růstu mezd... To je všechno, co bude tlačit inflaci dolů. A pak je samozřejmě i logické, že my velmi rychle uvolňujeme měnové podmínky, velmi rychle snižujeme úrokové sazby.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Poprosím vás ještě o krátkou odpověď. Centrální banka se dnes vyjádřila, že očekává hlubokou recesi. Jak hluboká bude a jak dlouhá bude?
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
Přesně to odhadnout je teď skutečně těžké. Ta situace se mění velmi rychle, takže naši analytici se pokusili udělat nějakou aktualizaci prognózy, která naznačuje, že česká ekonomika by mohla velmi rychle meziročně klesat řádově o 4 %. Ale většina členů bankovní rady i toto viděla jako spíš optimistický scénář s tím, že ta realita může být v některých těch nadcházejících čtvrtletích ještě o něco horší.
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka
Nebyl to příliš veselý výhled, ale děkuji Vám za něj a díky, že jste přišel.
Tomáš HOLUB, člen bankovní rady ČNB
Také děkuji. Hezký večer.