Vývoj inflace je rozkolísaný. Snižování sazeb může pokračovat, ale obezřetně

Rozhovor s Evou Zamrazilovou, viceguvernérkou ČNB
Markéta Bidrmanová (Seznam Zprávy 11. 7. 2024)

Vybrané citace

K překvapivě nízké meziroční inflaci za červen a možnému vývoji sazeb

Překvapení samozřejmě bylo na pozitivní straně. Nicméně to spíše znamená, že inflace je letos skutečně velmi rozkolísaná. Červnový meziměsíční pokles cen o 0,3 procenta je ze sezónního pohledu něčím nečekaným. A ukazuje nám, že cenový vývoj není ještě stabilizovaný, je hodně tažený volatilními položkami, které tentokrát překvapily směrem dolů. Ale příště mohou překvapit směrem nahoru. Takže to neznamená strmý pád sazeb. Znamená to pouze to, že můžeme dál uvolňovat naši měnovou politiku.

Služby jako poslední ohnisko inflace

Ve světě se k tomu zpracovávají různé studie, které říkají, že když máte na začátku nějaký energetický šok, tak v cenách zboží odezní zhruba do roka, zatím co v cenách služeb to může trvat až tři roky. To ceny služeb se normalizují pomaleji. Rozdíl mezi vývojem cen zboží a cen služeb je vyšší, než byl v minulosti za stabilní inflační situace. Takže pořád je vývoj cen služeb prvkem nejistoty v inflačním vývoji. Ale už i ceny služeb zpomalily (v Česku) růst, například ceny dovolených.

Proinflační rizika

V momentě, kdy by se volatilní položky obrátily, například ceny potravin, tak by tyto položky mohly velmi rychle vyhodit inflaci z tolerančního pásma, tedy až na tři procenta. Je to riziko, které musíme brát v potaz, i když nyní nevypadá akutně. Ale pořád jej musíme mít v hledáčku.

Avizované zvyšování platů ve veřejném sektoru

Pozorujeme to s velkým znepokojením, protože vidíme, že se úplně nepodařilo konsolidovat veřejné finance. A budeme velmi rádi, když tento rok skončí plánovaným schodkem 250 miliard korun. Když si vzpomeneme na období před pandemií, tak tehdy se politici dohadovali o jednotkách miliard korun výdajů. A nyní, když už se ekonomika dostala na předpandemickou úroveň, tak se veřejné finance ve svých schodcích na předpandemické úrovně už nevrátily.

Další taktika ČNB ohledně snižování úrokových sazeb

Zjevně tady ještě je prostor pro další snižování. Jsme nyní na začátku tvorby nové prognózy. Podíváme se, co se změnilo od předchozí květnové prognózy a od její červnové aktualizace. Uvidíme, kam bude mířit inflace na horizontu nové prognózy. Určitě bude ještě možné úrokové sazby dál snižovat. Ale určitě teď neřeknu, jakým tempem a kdy přesně.

Revize avizované opatrnosti ohledně snižování sazeb

Ve světle dnešního čísla o inflaci (pozn.: v červnu byl meziroční nárůst 2 procenta) mělo poslední snížení o 50 bazických bodů své opodstatnění. Ale pořád je ve hře volatilita některých položek, a tedy i rizika. Ale určitě nebylo chybou snížit základní sazbu o 50 bazických bodů.

Vývoj hypotečních sazeb

Vývoj úrokových sazeb u hypoték je otázka spíše na banky. Ale co se týče výhledu těchto sazeb do budoucna, asi není tajemstvím, že říkáme dlouhodobě, že se nepřiblíží sazby hypoték někam k dvěma procentům, kde byly velmi dlouho a způsobily, řekla bych, něco ne příliš zdravého na nemovitostním trhu. Ten byl léta skutečně přehřátý. Ceny nemovitostí u nás se oproti roku 2015 více než zdvojnásobily a dynamika byla druhá nejvyšší v Evropě. Skutečně to nebyl dobrý růst. Způsobilo to velké sociální obtíže, které se potáhnou. Především pro mladé rodiny, které si chtějí pořídit vlastní bydlení, se stalo nedostupným. A na počátku toho všeho stály velmi nízké úrokové sazby v kombinaci s povolovací aktivitou.