Rozhovor se Zdeňkem Pikhartem, ředitelem odboru měnové politiky a fiskálních analýz
Michaela Nováková (Investiční web 10. 10. 2024)
Vybrané citace:
Meziroční nárůst inflace v září jsme očekávali. Je dán čistě jednorázovým statistickým efektem a nejedná se o nic nečekaného nebo znepokojivého. Agregátní cenová hladina oproti předchozímu měsíci poklesla o 0,4 %. Je to ale méně, než ve stejném měsíci minulého roku, a z toho důvodu se zvýšila meziroční inflace.
Jedním z faktorů vyšší zářijové inflace byl zvyšující se příspěvek imputovaného nájemného. Do něj promlouvají vyšší ceny nových nemovitostí v důsledku oživující poptávky na nemovitostním trhu. Dalším faktorem je meziroční růst cen potravin, který oproti předchozímu měsíci nabral na tempu. Na druhou stranu, jádrová inflace, která je očištěná o nejkolísavější položky spotřebního koše, mírně korigovala směrem dolů na 2,3 %, což je dobrá zpráva.
Ceny potravin jsou velmi volatilní a predikují se velmi obtížně. Měnová politika na ně navíc má vzdálený vliv, ta spíše ovlivňuje jádrový segment inflace. Hlavní důvod pro zvýšení inflace v meziročním vyjádření je statistický efekt, kdy v září minulého roku netypicky klesaly ceny napříč všemi kategoriemi potravin. K nárůstu inflace v segmentu potravin přispěly také alkoholické nápoje a tabákové výrobky.
Nejvýraznější záporný příspěvek k zářijové inflaci je dán poklesem cen ropy v minulých měsících, který se na čerpacích stanicích plně promítnul v září.
Podle makroekonomické prognózy ČNB míra inflace na konci letošního roku opět jednorázově naroste. Bude se však také jednat o efekt nízké srovnávací základny, protože v prosinci loňského roku prodejci s předstihem promítali snížené DPH. Ten efekt může činit několik desetin procentního bodu směrem nahoru. Nicméně meziměsíční dynamika cenové hladiny zůstane nízká a v důsledku toho v první polovině příštího roku očekáváme prudký pokles inflace zpět na dvouprocentní cíl ČNB.