Aleš Michl (Mladá fronta DNES 21. 9. 2020 strana 9, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Super studii na zombie firmy udělali ekonomové Banerjee a Hofmann z Banky pro mezinárodní platby. Lidské zombie známe z filmu – doporučuji Světovou válku Z nebo Já, legenda. Skutečností jsou ale zombie podniky: mrtvoly, které jsou v chodu. Konkrétně autoři studie definovali zombie firmu tak, že dávno před covidem19 její firemní provozní zisk nepokrýval splátky úvěru. A že oproti srovnatelným společnostem měla/má nízkou tržní hodnotu vzhledem ke svému majetku. Firmy vzali ze 14 nejvyspělejších zemí světa.
Závěry studie jsou: od osmdesátých let počet zombie firem ve vyspělých ekonomikách narostl ze 4 na 15 procent v roce 2017. Nárůst je pozorovatelný po celém vyspělém světě včetně USA, Kanady, Británie, Francie či Německa. Studie nezahrnuje Česko. Důvody pro dlouhodobý nárůst počtu zombie firem jsou: slabé banky s nízkým kapitálem si nemohou dovolit další velké ztráty, odepsat třeba velký úvěr, a proto shánějí peníze pro zombíka dál a dál, dokud jen to je možné. Dále pak to, že v některých zemích je dlouhý proces insolvence. A k růstu zombie firem přispěly rovněž i extrémně nízké úrokové sazby po roce 2008.
Autoři očekávají, že z 87 % zůstanou zombie firmy zombíky i nadále. Plus k nim zřejmě přibude masa dalších s tím, jak se teď státy ve vyspělém světě snaží udržet nad vodou, co se dá, přes opatření typu kurzarbeit, moratoria nebo garance úvěrů. Tvůrci hospodářské politiky tak čelí výzvě, jak moc dále pomáhat ekonomice. Zda už nejde o její zombifikaci. Řešení: aktivistická politika s mírou a pokud možno na omezenou dobu. Navzdory koronaviru.