Hlavní částí pondělní besedy byla prezentace pana guvernéra na téma „Co je a co není ČNB“, po které se studenti ptali i na témata související s možným přijetím eura a pozicí ČNB mezi dalšími centrálními bankami. Studenty také zajímalo, co vše je potřeba znát a umět, aby se člověk mohl stát guvernérem, stejně tak, co by mohli oni sami udělat v budoucnu pro to, aby usnadnili ČNB její práci.
Studenti poznávají ČNB
V pondělí 18. 11. přivítali guvernér Jiří Rusnok a člen bankovní rady Aleš Michl studenty pražského Trojského gymnázia a Euroškoly z Prahy, Strakonic a České Lípy, kteří přijeli diskutovat o tématech souvisejících s centrálním bankovnictvím. Toto setkání bylo třetí a závěrečnou částí společného projektu, který měl za cíl přiblížit studentům historii české měny a současné role České národní banky.
Na jaře měli studenti možnost zúčastnit se přednášky kolegy Jakuba Kunerta na téma 100 let česko-slovenské koruny a zároveň absolvovat komentovanou prohlídku stejnojmenné výstavy ČNB v Konírně Pražského hradu. Začátkem října je pak navštívil přímo v Trojském gymnáziu Aleš Michl a diskutoval s nimi vybraná ekonomická témata.
Jeden z tipů, které dostali, bylo například i vzdělávání se v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti, kterou ČNB sama podporuje. V té souvislosti jim byl představen projekt Návštěvnického centra a zároveň dostali příležitost vyjádřit se k jeho konceptu. Dopoledne v ČNB zakončili návštěvou expozice Lidé a peníze.
Podle zpětné vazby od přítomných učitelů ocenili studenti zejména srozumitelnou a přívětivou formu podání informací a opouštěli ČNB plni pozitivních dojmů.
„Děkujeme panu guvernérovi, panu Michlovi a dalším zaměstnancům ČNB, že pro nás připravili velice důstojný závěr našeho celoročního projektu s ČNB.“, ocenil setkání Radim Jendřejas, ředitel Trojského gymnázia v Praze.