Výstava Michala Moravce v expozici „Lidé a peníze“
V průběhu minulého týdne byla veřejnosti v prostorách pražské expozice Lidé a peníze zpřístupněna mimořádná retrospektivní výstava akademického sochaře Michala Moravce, který patří k předním osobnostem moderního českého figurativního sochařství. Jeho dílo čítá stovky soch, které se nalézají nejen v soukromých sbírkách, ale je možné se s nimi setkávat po celé České republice.
Díla vystavená v expozici shrnují tvorbu Michala Moravce z posledních let, a to jak v oblasti tematické, tak v oblasti techniky i užitého materiálu. Vystavené předměty výjimečným způsobem zprostředkovávají autorovy zážitky z cest, zejména z afrického kontinentu, nebo zachycují niterný duchovní prožitek. Pokud se zaměříme na formu, pak vedle uměleckých artefaktů z keramiky, dřeva a kovu najdeme mezi vystavenými kusy také obrazy kombinující malbu s plasticky provedenými prvky.
Pokud budete mít zájem se s dílem Michala Moravce v naší expozici seznámit, budeme se na vás těšit. S ohledem na kapacitu expozice je nutné si návštěvu rezervovat přes rezervační systém. Výstava nepodléhá žádnému zpoplatnění a potrvá do konce března 2020.
Akademický sochař Michal Moravec (* 22. 2. 1951 v Rýmařově) náleží mezi nejvýznamnější současné české autory plastik.
Po studiu na Střední průmyslové škole sochařské v Hořicích přešel na Akademii výtvarných umění v Praze, kde pod vedením profesora Jiřího Bradáčka absolvoval v oddělení monumentálního a figurálního sochařství. Následně se vrátil na Střední průmyslovou školu sochařskou v Hořicích, tentokrát již jako profesor, a zde se téměř čtyřicet let věnoval pedagogické činnosti.
Ve svém sochařském díle přistupuje Michal Moravec k neživé hmotě tak, aby jí vdechl život a promítl do ní své životní postoje a zkušenosti. Nezřídka nedokonalý materiál, z něhož tvoří (kámen, kov, dřevo nebo keramická hmota), přijímá s maximální pokorou, ale přitom se s jeho podstatou vypořádává tak, aby se pod jeho rukama proměnil v odraz jeho vlastního nitra. Výsledným artefaktem poté oslovuje veřejnost s ideály lásky, humanity a životní moudrosti.
Ke svým dílům, a to i těm, které se nacházejí v expozici ČNB, často získává inspiraci na svých cestách do daleké ciziny, přitom však stále zůstává pevně srostlý s tradicemi českého sochařského umění, jež vystihuje skutečnost sice realisticky, ale ne pouze otrocky akademickým, popisným způsobem. Je třeba vzpomenout, že tvorba Michala Moravce má neobyčejnou duchovní hloubku, která se uplatňuje zejména v plastikách (nezřídka monumentálních) se sakrálními náměty.
Dílo Michala Moravce lze nalézt nejen po celé České republice, přičemž jeho největším volně stojícím cyklem je soubor soch pro obec Bělotín, ale i v zahraničí, v Berlíně, Moskvě či Palermu, a je zastoupeno ve sbírkách předních světových galerií.