Jiří Rusnok, guvernér ČNB
Praha, 12. června 2021
Vážení hosté, vážení návštěvníci zážitkového víkendu v muzeu Českých drah v Lužné,
chci Vám jménem České národní banky představit novou pamětní stříbrnou minci věnovanou parní lokomotivě Škoda 498 Albatros z nového cyklu věnovaného slavným českým dopravním prostředkům. Právě zde v muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka je k vidění jedna ze dvou zachovaných parních lokomotiv Škoda 498 Albatros.
Dodnes nebyla Českou národní bankou či její předchůdkyní Státní bankou československou vydána pamětní mince, která by byla věnována jen a pouze konkrétní lokomotivě. Dříve se lokomotivy objevily pouze na mincích věnovaných výročím železničních tratí (v roce 1982, 1989 a 2003) nebo na mincích k výročí Národního technického muzea (2008) či k připomenutí Jana Pernera (2015). Letos poprvé v historii je ale pamětní mince ČNB věnována pouze lokomotivě.
Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros je výsledkem skvělé práce českých konstruktérů, inženýrů a dělníků, konkrétně ze Škodových závodů v Plzni. Přezdívku „albatros“ si lokomotivy vysloužily krátce po uvedení do provozu v roce 1947 díky převažujícímu modrému nátěru.
Vraťme se ke stříbrné minci. Jak tedy vznikla její podoba? Česká národní banka nejprve vypsala cenu za předložení uměleckého návrhu této mince, kdy nakonec 12 výtvarníků předložilo umělecký návrh. Vyhodnocení návrhů provedla Komise pro posuzování návrhů na české peníze pod vedením Jaroslava Moravce. Bankovní rada ČNB pak schválila vítězný návrh medailéra Asamata Baltaeva. Na lícní straně mince je zobrazena část kola lokomotivy společně s názvem Česká republika a označením nominální hodnoty „500 Kč“ a značkou výrobce mince České mincovny. Na rubové straně mince je ztvárněna na znaku výrobce Škoda parní lokomotiva Albatros. Celý obraz lokomotivy s dojmem reliéfu je vytvořen raženým hologramem. Na rubu mince je umístěn text Škoda, číslo 498, značka medailéra a letopočet 2021.
Jak proběhla výroba těchto mincí? Mince byly raženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou a hologram vyvinula česká společnost IQ Structures v Řeži u Prahy. Pamětní stříbrná pětisetkoruna s hologramem je vyražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Hmotnost mince je 25 gramů, průměr 40 milimetrů. Vyrobena byla v celkovém počtu 17 700 kusů a to ve dvou provedeních, v běžném provedení a ve špičkové kvalitě (tzv. proof kvalitě).
Při ražbě mince byl prováděn otisk hologramu z niklového razníku do mincovního kovu přímo při ražbě mince lisovacím tlakem až 250 tun, tedy tlakem větším než je hmotnost samotné lokomotivy. Na hologramu bylo použito celkem šest speciálních efektů od jednodušších holografických motivů až po pokročilé optické efekty. Hologram, je tvořen několika různými druhy nanostruktur, které kontrolovaně odrážejí a ohýbají dopadající světlo tak, aby vytvářelo iluzi požadovaného obrazu.
Nominální cena mince 500 korun není totožná s prodejní cenou, ta je vyšší a zohledňuje i aktuální cenu stříbra a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů pro prodej sběratelského a numismatického materiálu. (Pozn. cena za kus 1890-1990 Kč).
Popřejme krásné minci, aby přitáhla pozornost nejen jako umělecké dílo, ale také zvýšila zájem o parní lokomotivu Škoda 498 Albatros. Věřme, že tento krok napomůže tomu, aby se lokomotiva vrátila na koleje byť třeba jen v čele příležitostných jízd historických vlaků.
Fanoušci dopravní techniky se mohou těšit příští rok (v červnu 2022) na další stříbrnou pamětní minci České národní banky, která bude věnována slavnému českému motocyklu Jawa 250.
Na úplný závěr připomínám, že na dnešní akci se prezentuje také Česká národní banka. V jejích stanech se můžete poučit, jak vznikla tato mince, uvidíte vybrané nástroje pro výrobu mince a také herní stoly na podporu finanční a ekonomické gramotnosti. Díky nim si můžete ověřit své vědomosti, jak dobře znáte českou měnu nebo ochranné prvky našich bankovek.
Děkuji Vám za pozornost.