Zápis z jednání bankovní rady ze dne 16. července 1998
Na svém zasedání dne 16.7. 1998 vyhodnotila bankovní rada ČNB nové údaje o inflačním vývoji a výsledky analýz, jejichž zpracování bylo zadáno na jednání bankovní rady dne 2.7. 1998. Bankovní rada konstatovala, že vývoj čisté inflace je v souladu s inflačními cíli. Koncem roku 1998 bude hodnota čisté inflace pravděpodobně v dolní části cílového intervalu. To vytváří příznivou pozici pro dosažení střednědobého cíle.
Na úvod jednání bankovní rada diskutovala aktuální informace o kurzovém vývoji. Situace na devizovém trhu byla ovlivněna devizovými intervencemi, kterými vstoupila ČNB na trh v úterý 14.7. 1998 a které pravděpodobně zabránily dalšímu posunu kurzu. V této souvislosti bylo vysloveno několik názorů na kurzovou problematiku. Postavení české koruny na finančních trzích je významný faktor měnového vývoje. Při současném stupni konvertibility koruny je kurz určován především pohyby na finančním účtu, zatímco běžný účet ovlivňuje kurzový vývoj především v situacích výraznější obchodní nerovnováhy a často s jistým zpožděním.
Přestože uklidnění situace v Rusku stabilizovalo situaci na finančních trzích, existuje stále možnost kurzové korekce v případě aktivace tohoto externího faktoru. Většina členů bankovní rady zdůraznila, že aktuální kurzový vývoj není důvodem k současné diskusi o snížení sazeb a kurz nebude měnově-politickým opatřením přímo ovlivněn. Bylo zmíněno, že výhledově je možné posoudit nastavení lombardní a diskontní sazby.
Hlavním předmětem diskuse bylo působení měnové politiky. Specifikace předpokladů o fiskální a hospodářské politice nové vlády v dalších dvou letech je zatím velmi obtížná, což se projevuje ve zvýšené nejistotě, s níž ČNB pracuje při vyhodnocování dopadů měnově-politických opatření. Bylo konstatováno, že jde o závažný problém, protože váha měnové transmise je v krátkodobém horizontu zřejmě relativně nižší než váha transmise fiskální. Za důležitý transmisní mechanismus měnové politiky bylo v diskusi označeno formování inflačních očekávání a jejich vliv na investiční rozhodnutí a míru úspor. V diskusi byla formulována hypotéza o převládnutí nákladových faktorů inflace, zejména úrokových sazeb, nad vlivem utlumené poptávky. Převládl názor, že v české ekonomice leží problém spíše v existenci jistého časového zpoždění mezi utlumením domácí poptávky a zpomalením inflace. Názor, že úrokové sazby jsou významným nákladovým faktorem, odmítla většina členů bankovní rady na základě analýzy předložených dat jako empiricky nepotvrzený.
Bankovní rada České národní banky rozhodla jednohlasně snížit limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repooperace ČNB ze současných 15% na 14,5% s platností od 17. 7. 1998. Změna úrokové sazby odráží změnu ekonomické situace, charakterizované sníženou rizikovou prémií a poklesem inflačních očekávání. Bankovní rada se domnívá, že nově nastavená hladina sazeb odpovídá za daných podmínek dosažení střednědobého inflačního cíle ČNB i cíle pro letošní rok. Další měnově-politická opatření mohou být přijata po analýze dopadů červencových náprav cen. Budou-li pozitivní tendence v ekonomickém vývoji pokračovat, je ČNB připravena na ně dále přiměřeně reagovat. V případě významnějšího zhoršení současných příznivých vnějších podmínek nebo zásadnější změny fiskální politiky by bylo nutno měnovou politiku opět zpřísnit.
Případné komentáře je možné směřovat na emailovou adresu: research@cnb.cz